Obrady Komisji Duszpasterstwa KEP

2021/1/14
KEP
BP KEP

Podstawowe twierdzenia, dążenia i zamiary oraz esencja problematyki została ujęta w haśle „Posłani w pokoju Chrystusa”, czyli trzeciego roku koncepcji duszpasterskiej Kościoła Katolickiego w Polsce, które zostały ujęte podczas posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Posiedzenie odbyło się poprzez platformę internetową, której na czele stał i kierował abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Metropolita katowicki przybliżył wspomnienia o wydanych zeszytach pastoralnych, które poświęcone były problematyce prowokacji podczas pandemii, a także obejmowały materiały do użytku parafii w związku z przypadającą w czerwcu br. 100. rocznicą zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Ks. dr Krystian Piechaczek z sekretariatu Komisji, omawiając strukturę programu, podkreślił i uwydatnił znaczenie skutków Eucharystii. Wyodrębnił świadomość ludności we Mszach Świętych. Ksiądz dr Przemysław Sawa, dogmatyk z Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach zaprezentował swoje przedłożenie pt. „Zadania ewangelizacyjne w kontekście chrześcijańskiego przeżywania Eucharystii”. Mocno uwydatniona została korelacja Eucharystii oraz obszarem ewangelizacyjnym. Z kolei ks. dr hab. prof. UŚ Arkadiusz Wuwer, specjalista w dziedzinie Katolickiej Nauki Społecznej, zwrócił uwagę na kwestie moralnego obowiązku zaangażowania społecznego we współczesnych kontekstach i zaprezentował autorski wykład pt.: „Posłani w pokoju Chrystusa do świata”.

Sytuacja podczas trwania pandemii Covid-19 miała znaczący wpływ na ograniczenia i uczestnictwo wiernych w Eucharystii. O. dr hab. Jerzy Brusiło zaproponował w tym kontekście, by „rehabilitacji pocovidowej” towarzyszyła „rehabilitacja eucharystyczna”, która poprowadziła by ponownie do odkrywania wartości Mszy św. przeżywanej we wspólnocie wiary. Dużym atrybutem i punktem zaczepienia jest rodzina wielkopokoleniowa, by mimo ograniczeń kształtować i podtrzymywać praktyki religijne w domach. 

Spotkanie zakończył abp Wiktor Skworc, dziękując wszystkim uczestnikom za obecność oraz zaprezentowanie duszpasterskich impulsów, z którymi się zmagamy, a jednocześnie które będą uwzględnione przy tworzeniu materiałów pomocniczych do realizacji programu duszpasterskiego w parafiach całej Polski.

Abp Skworc dodatkowo wyraził również wdzięczność wszystkim członkom i konsultorom Komisji Duszpasterstwa za zaangażowanie, albowiem pięcioletnia kadencja Komisji w obecnym składzie w tym roku dobiega końca.

 

/nd

 

Natalia Dąbrowska

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#KEP #COVID #Kościół
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej