Odbyła się lubelska premiera filmu „Błogosławiona”, który przedstawia historię bł. Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108 polskich męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary.
Urodzona w 1906 roku w Rzeszowie Natalia Tułasiewicz była polonistką, nauczycielką i poetką. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach posługę religijno-społeczno-oświatową.
W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustawała w swojej misji ewangelizacyjnej. I choć marzyła o powojennej pracy literacko-apostolskiej, nie chciała się ukrywać, całkowicie zdana na wolę Bożą.
W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia, a następnego dnia, kiedy Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu, zagazowano ją.
Ojciec Święty Jan Paweł II zaliczył polską nauczycielkę w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego podczas Mszy św. odprawionej na Placu J. Piłsudskiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku.
19 stycznia 2022 r. dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bł. Natalia Tułasiewicz ustanowiona została patronką u Boga nauczycieli w Polsce. Więcej o Błogosławionej na stronie: http://blogoslawionanatalia.eu/
Na premierze w Lublinie gościła reżyser filmu Wanda Różycka-Zborowska oraz przedstawiciel rodziny błogosławionej - Natalia Wala-Tułasiewicz.
Projekcja w kinie Bajka zgromadziła pełną salę widzów w większości uczniów i nauczycieli z lubelskich szkół. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Narodowe w Lublinie, a partnerem projekcji Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
/ab