Odbyła się lubelska premiera filmu "Błogosławiona" o Natalii Tułasiewicz, patronce nauczycieli

2023/09/21
film blogoslawiona natalia
Fot. Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, youtube.com, Oficjalny zwiastun filmu "Błogosławiona" (2023)

Odbyła się lubelska premiera filmu „Błogosławiona”, który przedstawia historię bł. Natalii Tułasiewicz – jednej z dwóch świeckich kobiet spośród 108 polskich męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary.

Urodzona w 1906 roku w Rzeszowie Natalia Tułasiewicz była polonistką, nauczycielką i poetką. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Słaba fizycznie, silna duchem, po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach posługę religijno-społeczno-oświatową.

W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była w śledztwie torturowana. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Wycieńczona ciężką fizyczną pracą, gruźlicą, głodem, nie ustawała w swojej misji ewangelizacyjnej. I choć marzyła o powojennej pracy literacko-apostolskiej, nie chciała się ukrywać, całkowicie zdana na wolę Bożą.

W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano Natalię do stracenia, a następnego dnia, kiedy Alianci i Rosjanie stali już u bram obozu, zagazowano ją.

Ojciec Święty Jan Paweł II zaliczył polską nauczycielkę w poczet błogosławionych Kościoła Katolickiego podczas Mszy św. odprawionej na Placu J. Piłsudskiego w Warszawie 13 czerwca 1999 roku.

19 stycznia 2022 r. dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bł. Natalia Tułasiewicz ustanowiona została patronką u Boga nauczycieli w Polsce. Więcej o Błogosławionej na stronie: http://blogoslawionanatalia.eu/

Na premierze w Lublinie gościła reżyser filmu Wanda Różycka-Zborowska oraz przedstawiciel rodziny błogosławionej - Natalia Wala-Tułasiewicz.

Projekcja w kinie Bajka zgromadziła pełną salę widzów w większości uczniów i nauczycieli z lubelskich szkół. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Narodowe w Lublinie, a partnerem projekcji Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Lublin #Civitas Christiana Lublin #premiera #film #błogosławiona #bł. Natalia Tułasiewicz
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej