Odbyło się XVI Spotkanie Młodych z Biblią [FOTOGALERIA]

2023/05/15
DSC04729 Poprawione Szum
Fot. Mariusz Huk

W dniach 11-12 maja 2023 r. odbyła się już szesnasta edycja Spotkania Młodych z Biblią. Finaliści, którzy zajęli pierwsze miejsce w swojej diecezji w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, zostali zaproszeni do Częstochowy, aby pogłębić wiedzę i rozumienie ksiąg obowiązujących na tegorocznym OKWB, a także zintegrować się i doświadczyć wspólnoty młodego Kościoła.

Spotkanie otworzyła Izabela Tyras, koordynator częstochowskiego okręgu Civitas Christiana. Podkreśliła, że zarówno data bliska 13 maja, rocznicy nie tylko objawień fatimskich, ale też ocalenia Jana Pawła II, jak i sala, w której odbyło się spotkanie, związane są z papieżem-Polakiem. W 1979 roku Wojtyła jako pierwszy papież udał się na Jasną Górę i na pamiątkę tego stworzono salę, w której odbyła się pierwsza część spotkania. Na Jasnej Górze znajduje się również ważna relikwia związana z zamachem na papieża-Polaka. Jan Paweł II podarował Paulinom przestrzelony, zakrwawiony pas papieski.

Młodzi chcą czytać Pismo Święte, młodzi chcą być w kościele (…) i to jest nasza wielka radość i o tym chcemy świadczyć w świecie – podkreśliła Izabela Tyras.

Jako przedstawiciel organizatora Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, głos zabrała Estera Ryczek, członek Zarządu Stowarzyszenia. Zapowiedziała ona, jakie punkty programu czekają uczestników spotkania i życzyła wszystkim pięknego czasu przeżywania tej wizyty u Matki Bożej Częstochowskiej.

Do uczestników kilka słów skierowała również koordynator OKWB, Agnieszka Zalewska. Podziękowała wszystkim za przybycie, szczególnie w czasie tak intensywnym, gdyż we wszystkich szkołach ponadpodstawowych trwają obecnie egzaminy maturalne.

Agnieszka Zalewska przypomniała też słowa Jana Pawła II, które obrano za motto tegorocznego Spotkania Młodych z Biblią:

O Matko, pomóż nam przejść z Ewangelią w sercu poprzez nasze trudne dziś, w które zaprosiliśmy Jezusa.

Pierwszą konferencję dla uczestników spotkania, której temat brzmiał „Maryja objawiająca słowo”, wygłosił o. Marcin Ciechanowski OSPPE. Podkreślił, że bez Słowa Bożego nie wytrzymamy na ścieżce, którą sobie wybraliśmy – czy to kapłańskiej, zakonnej, czy małżeńskiej.

Pierwszą reakcją na krzyż jest ucieczka – wskazał.

Paulin dodał, że to w Słowie Bożym znajdujemy siłę, aby wytrwać w trudnościach, nie odwracać się od cierpienia. I jedynie żyjąc Słowem nie odwrócimy się, nie uciekniemy.

Jezusa na krzyż nie przywiedli żołnierze. Jezusa na krzyż przywiodło Słowo. Słowo go prowadziło. „Pan mi otworzył ucho, a Ja się nie oparłem ani się cofnąłem” (Iz 50,5) – podkreślił o. Ciechanowski.  

Głoszący konferencję paulin podjął refleksję nad tym, skąd bierze się wiara w Zmartwychwstanie? Czy jej źródłem jest widok Całunu Turyńskiego? A może pustego grobu? Czy wierzymy dlatego, że katecheta tak powiedział? Wyjaśnił, że to nie pusty grób jest podstawą wiary w Zmartwychwstanie.

Wiara to nie jest pusty grób – zaznaczył.

Tak jak u św. Jana, który „ujrzał i uwierzył”, bo w tamtym momencie zrozumiał Pisma. Samo zobaczenie pustego grobu nie wystarczyło, musiał, jak niewiasty, przypomnieć sobie słowa Chrystusa.

Bez Biblii człowiek jest ślepy (…), bez Pisma człowiek nie rozumie pustego grobu – dodał.

O. Ciechanowski wyjaśnił również różnicę między Słowem Pańskim a Biblią. Bo Biblię się czyta, studiuje, a Słowa Bożego się słucha. Jak powiedział Benedykt XVI: „Czytam Biblię po to, żeby usłyszeć Słowo Boże”.

Słowo pomaga mi uwierzyć, zrozumieć, ale to wspólnota pomaga nam doświadczyć Boga. (…) Uwierzyli dzięki Pismu, ale [Jezus] mówi: „idź do braci” – podkreślił, jak ważne i potrzebne nam, oprócz zrozumienia, jest doświadczenie, które czerpiemy ze wspólnoty, z Kościoła.

Drugą konferencję, a raczej, jak sam wskazał, świadectwo wygłosił do zebranych ks. Cyprian Kostrzewa SSP. Paulista, który 23 lata temu sam brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, skierował słowa na temat: „Poczuj radość Ewangelii!”.

W nawiązaniu do swojego przedmówcy ks. Kostrzewa podał „receptę” na to, aby faktycznie poczuć radość Ewangelii w swoim życiu. Potrzeba dwóch składników – słuchać Słowa Bożego oraz doświadczyć Jezusa w Kościele. Prelegent podzielił się też swoim świadectwem życia tą radością jako kapłan z siedmioletnim stażem. Opowiedział też sytuację z tego poranka, która świetnie wpisywała się w temat wystąpienia. Spotkał w drodze na Jasną Górę ubogą kobietę, która poprosiła go o pieniądze. Takowych nie miał przy sobie, ale zaproponował jej rozmowę. Na koniec konwersacji kobieta powiedziała mu, że nie ma nawet żadnej mądrej książki do poczytania. Kapłan dał jej więc Ewangelię, którą niósł na spotkanie. Podkreślił, że ta sytuacja pokazuje, że Słowo Boże i życie Ewangelią to najlepsze, co możemy ofiarować drugiemu człowiekowi.

Paulista przywołał słowa Ewangelii z dnia, w której czytamy:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja wam umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będzie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna”. (J 15, 9-11)

Ks. Kostrzewa wskazał, jak mówi Słowo, że to tylko Jezus może dać nam radość doskonałą, pełną.

Nie ma prawdziwej radości, radości płynącej z Ewangelii, jeśli nie ma miłości (…). Pokaż mi swoją radość, a powiem ci, jak bardzo kochasz – podkreślił.

Dodał, że św. Paweł zostawił nam w Liście do Koryntian wzór, jak mamy kochać, a tylko dzięki miłości możemy być szczęśliwi.

Po części konferencyjnej przyszedł czas na oprowadzanie po Jasnej Górze. Uczestnicy mieli okazję przejść śladami Jana Pawła II w Sanktuarium, zobaczyć pamiątki po Ojcu Świętym i zobaczyć miejsca, które odwiedził w tym ważnym dla Polaków sanktuarium. Podczas oprowadzania uczestnicy poznali historię Jasnej Góry, samego obrazu i wiele ciekawostek dotyczących zarówno dawnych, jak i współczesnych dziejów Cudownego Obrazu, a także wizyt Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego w sanktuarium. Siostra, która pełniła rolę przewodnika, podzieliła się poruszającą historią cudu, którego sama była świadkiem, kiedy to Matka Boża uzdrowiła kilkutygodniową dziewczynkę chorą na mukowiscydozę.

Następnie miała miejsce Msza święta w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, której przewodniczył biskup pomocniczy senior Archidiecezji Częstochowskiej, Antoni Długosz. Pobłogosławił na koniec Eucharystii różańce, które rozdano uczniom i katechetom obecnym na spotkaniu. Później obyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa prowadzona przez zebranych.

Po tym, jak wszyscy udali się do Olsztyna pod Częstochową, miała miejsce krótka wycieczka na pobliską Górę Biakło, nazywaną małym Giewontem, skąd rozpościera się przepiękny widok na Zamek w Olsztynie oraz Jurę Krakowsko-Częstochowską. Na górze, przy zachodzie słońca, ks. Cyprian Kostrzewa poprowadził nabożeństwo majowe. Po zejściu na uczestników czekało ognisko oraz zabawy integracyjne poprowadzone przez wolontariuszy, byłych laureatów konkursu.

Drugi dzień spotkania rozpoczęła Msza święta. Po śniadaniu pierwszą konferencję dla uczniów wygłosił ks. Mariusz Górny z zgromadzenia paulistów. Omówił on treść Księgi Powtórzonego Prawa oraz jej kontekst historyczny, kulturowy na podstawie cytatów oraz przypisów.

Druga konferencja dla uczniów dotyczyła Listu do Hebrajczyków, a poprowadziła ją dr inż. Anna Wajda z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prelegentka przyrównała tę księgę Nowego Testamentu do swego rodzaju „homilii” o Chrystusie Arcykapłanie i Jego ofierze. Biblistka skupiła się na treści Listu wiedząc, że finaliści bardzo wiele uwagi poświęcili na studiowanie przypisów, rodzajów tłumaczeń i niuansów tej księgi.

Dr Wajda podkreśliła, że List do Hebrajczyków jest jedną z bardziej zdumiewających ze względu na piękno literackie i kunszt artystyczny autora; oraz trudnych ze względu na tło, którego poznanie jest niezbędne do zrozumienia księgi, a którego znajomość u czytelników autor zakłada implicite.

Młodzież znała znakomicie odpowiedzi na pytania prowadzących, co pokazało, jak dobrze są przygotowani do zbliżającego się finału konkursu w Niepokalanowie. Zadawali też wnikliwe i spostrzegawcze pytania, zaskakujące nawet samych specjalistów.

W tym samym czasie Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przygotowało dla katechetów i opiekunów spotkanie pt. „Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia”. Prelekcje przybliżające postać i nauczanie dotyczące kultury kardynała Stefana Wyszyńskiego poprowadziły Anna Meslin i Estera Ryczek. Piotr Sutowicz wyłożył najważniejsze motywy, które w swoich kazaniach podejmował błogosławiony. Prymas skupiał się często na kwestiach korespondujących z katolicką nauką społeczną oraz na temacie godności człowieka. Prezes Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", Maciej Szepietowski wygłosił prelekcję nt. praw i obowiązków człowieka w nauczaniu kard. Wyszyńskiego.

Spotkanie Młodych z Biblią zakończyło się po obiedzie i wyjeździe uczestników do Częstochowy, skąd udali się dalej do swoich diecezji. Wszystkim finalistom życzymy powodzenia w przygotowaniach do Finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który będzie miał miejsce w dniach 5-6 czerwca w Niepokalanowie.

Organizatorzy XVI Spotkania Młodych z Biblią składają podziękowania ojcom paulinom za przyjęcie na Jasnej Górze oraz Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej Święta Puszcza za zapewnienie noclegu i miejsca na warsztaty.

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OKWB #Spotkanie Młodych z Biblią #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #Jasna Góra #relacja #Pismo Święte
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej