Ogólnopolska wystawa “Obraz Człowieka” w Toruniu

2019/11/18
dsc-0122.jpg

15 listopada w Galerii Omega im. Marka Hoffmanna oraz w Domu Muz odbył się wernisaż ogólnopolskiej wystawy “Obraz Człowieka” oraz okolicznościowy koncert.

ZDJĘCIA:

https://omega.civitaschristiana-torun.pl/ogolnopolska-wystawa-obraz-czlowieka/

KATALOG W WERSJI ON-LINE

KATALOG DO POBRANIA – TUTAJ

W wystawie będącej częścią projektu “VI Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową“, wzięło udział 50 artystów-malarzy z całej Polski, którzy zaprezentowali blisko 90 obrazów i rysunków (lista autorów prac: https://omega.civitaschristiana-torun.pl/wystawa-obraz-czlowieka/. Podobnie jak w ubiegłych latach ekspozycja została zaprezentowana w dwóch toruńskich galeriach Galerii Omega działającej od lat 70-tych XX w. przy Katolickim Stowarzyszeniu “Civitas Christiana” oraz w sąsiedniej Galerii Muz znajdującej się w Domu Muz przy ul. Podmurnej. Dla wszystkich artystów przygotowano pamiątkowy katalog. Słowo wstępne wygłosili Jan Biesek – przewodniczący Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Toruniu, art. mal. Michał Träger, prof. UMK i kurator wystawy oraz Tomasz Grzeszkowiak – dyrektor Domu Muz w Toruniu.

Pierwsza refleksja spotkania, to przekonanie, ze to wizyta udana. Czas, z uwagi na wielość prac, na niewielkich przestrzeniach ścian galerii, daje złudzenie jak z gabinetu luster. Postacie przenikają się w uwikłaniu czasu, przeróżnych masek i ról. Widz wybiera pozę realistycznego bohatera cyzelowanego precyzyjna kreska lub grymas bólu ciała, uwikłanego w ciemność brudnych, niejednorodnych plam. Mama, dziecko, kobieta w podróży, paradygmaty, postawy wobec i sprzeciw. Starcy, mędrcy, ludzie z tu i teraz. Przed każdym stoi Człowiek. Widz, który przyszedł; dyskutuje, krąży i wraca, zamyśla, notuje, robi zdjęcia. Przemijanie trwa. Prace nie są doskonałe. Forma i oprawa nie jest najlepsza i jak się okazuje nie jest to ważne. Najlepsza ze spotkania jest szczerość intencji. Autora i widza równocześnie. Obecność, która łączy muzy w potoczna rozmowę o Człowieku. W postawę wobec samego siebie.

Piotr Orzechowski z Fundacji Jacka Rutkowskiego Pomagajmy Razem

Dopełnieniem wystawy był koncert “Obraz Człowieka. Piosenka na lepsze jutro” w wykonaniu toruńskiego muzyka Macieja Korzeniowskiego, który odbył się w ulokowanym na Starym Rynku Domu Harcerza. W organizację wydarzenia oprócz członków i sympatyków Stowarzyszenia zaangażowała się także Fundacja Jacka Rutkowskiego Pomagajmy Razem. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń.

Szymon Szczęsny, fot. Joanna Strzelecka-Traczykowska

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Toruń
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej