Opole: CO KNS wnosi do polityki?

2016/05/24

„Katolicy w życiu publicznym” to temat seminarium zorganizowanego 23 maja w sali opolskiego ratusza. Wykład wprowadzający pt. „Co nauka społeczna Kościoła wnosi do polityki” wygłosił ks. dr Antoni Kaltbach. W panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in. bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski i Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola.

Konferencja odbyła się w ramach II spotkania Klubu „Społeczeństwo” zorganizowanego przez opolski oddział okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Temat seminarium brzmiał: „Katolicy w życiu publicznym”. Moderatorem spotkania był Michał Kosche, pracownik katowickiego oddziału Stowarzyszenia. W panelu uczestniczyli: ks. biskup Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola, Jan Ostrowski, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Głos zabrał także przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Opolu Maciej Szepietowski oraz dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Alina Kostęska.

Paneliści wskazywali na rolę katolików w życiu społecznym, podkreślając, że zawsze powinni się oni kierować Katolicką Nauką Społeczną. Kościołowi bowiem nie jest obojętne, jak wygląda prawo i życie polityczne w naszym kraju. Nieuczestniczenie w wyborach jest przejawem zaniedbania. Wejście do polityki oznacza bowiem pracę na rzecz dobra wspólnego. By demokracja była stabilna, potrzebuje fundamentu zbudowanego na wartościach. Biskup Andrzej Czaja wskazał na konieczność katechizacji i potrzebę popularyzacji Katolickiej Nauki Społecznej. Zaakcentował, że zaangażowanie polityczne jest formą realizacji przykazania miłości bliźniego.

Z kolei ks. dr Antoni Kaltbach przybliżył obecnym treść „Noty doktrynalnej o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym” (zatwierdził ją w 2002 r. papież Jan Paweł II i polecił opublikować). Dokument ma zachęcać do większego zaangażowania katolików w życie społeczne i polityczne. Podkreśla, że rdzeniem demokracji winno być zabezpieczenie praw człowieka. Prawda nie jest wytworem polityków, nie mają oni na nią monopolu – ona poprzedza wszelkie działania. Potrzebna jest humanizacja polityki w sytuacji tak ogromnych zagrożeń, przed jakimi staje współczesna Europa i świat.

Polityką i kwestiami samorządowymi na co dzień zajmuje się przewodniczący Marcin Ociepa. Wskazał, że wielu jednak nie chce brać odpowiedzialności za kraj, wciąż utyskuje i wyraża swoje niezadowolenie. Jednak zmienić można coś jedynie poprzez aktywność. Podkreślił, że to Chrystus przyniósł jako pierwszy ideę równości i poszanowania człowieka.

Po części głównej wywiązała się ożywiona dyskusja – pytano m.in. jak katolik powinien ustosunkować się wobec tzw. kompromisowej obecnie obowiązującej ustawy antyaborcyjnej oraz czy na katechezie powinno się już edukować dzieci w zakresie nauki społecznej.

Alicja Berger-Zięba

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bp Andrzej Czaja #Civitas Christiana Opole #Katolicka Nauka Społeczna #klub "Społeczeństwo" #KNS #kościół a polityka #Marcin Ociepa #polityka
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej