Od paru lat Ostrołęcki Oddział „Civitas Christiana” organizuje jednodniowe wyjazdy mające na celu poznanie piękna naszych okolic, miejsc kultu religijnego, historii i tradycji. Nasze wyjazdy zaczęliśmy od poznania Kurpi Zielonych, potem Kurpi Białych, a następnie zaczęliśmy zwiedzać Mazowsze. Byliśmy w Ciechanowie, Opinogórze, Krasnym. Tym razem pojechaliśmy do Pułtuska, Serocka, Popowa i Świętej Rozalii k. Chrzczon (w pow. makowskim).
Nasz wyjazd rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i nabożeństwem do Serca Pana Jezusa odprawionych w kolegiacie pułtuskiej pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przez ks. kan. Wiesława Koska. Po części modlitewnej ksiądz kanonik oprowadził nas po kolegiacie, która jest zabytkiem klasy „0” . Zbudowana w 1449 r. przez bp. Pawła Giżyckiego, w stylu gotyckim, już w XVI w. została przebudowana i przyozdobiona w duchu renesansowym przez bp. Andrzeja Noskowskiego i taka pozostała do dziś. W 1975 r. Ojciec Święty Paweł VI wyniósł świątynię do godności bazyliki mniejszej. Kolegiata wyróżnia się przepięknym sklepieniem kasetonowym autorstwa Jana Baptysty z Wenecji oraz niedawno odkrytą pod warstwami farby renesansową polichromią z II połowy XVI w., o charakterze ornamentalno-roślinnym. Wyposażona zaś jest w 15 barokowych ołtarzy bocznych oraz ołtarz wielki p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (XVII w.), stalle kanonickie z XVIII w., piękną ambonę w kształcie łodzi ufundowaną w 1725 r. przez bp. Ludwika Załuskiego oraz 8 monumentalnych epitafiów umieszczonych w nawie głównej, a upamiętniających członków rodu Załuskich.
Po wyjściu z kolegiaty udaliśmy się do Muzeum Regionalnego, które znajduje się na siedmiu kondygnacjach wieży dawnego, gotycko-renesansowego ratusza, zwiedziliśmy też Dom Polonii w starej części Zamku Biskupiego, kościół św. Magdaleny, przeszliśmy po barokowym bruku najdłuższego (400 m) rynku i udaliśmy się na wspólny posiłek.
Z Pułtuska skierowaliśmy się do Serocka, by obejrzeć kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, który w początkach XVI w. ufundowali książęta mazowieccy Janusz III i Stanisław.
Następnie pojechaliśmy do Popowa Kościelnego, by zwiedzić tamtejszą świątynię, również pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny – kościół neogotycki z wyniosłą wieżą wybudowano w latach 1900–1904. We wnętrzu kościoła zachowały się dwa boczne ołtarze z poprzedniej świątyni, z 1740 r., z obrazami z XVII i XVIII w. W podziemiach kościoła znajdują się krypty rodziny Skarżyńskich.
Ostatnim punktem naszej pielgrzymki była kaplica św. Rozalii k. Chrzczon. Kaplica jest współczesną budowlą pobudowaną na miejscu starego kościółka. Przybywają tu pielgrzymki w dniu imienin patronki. Jak głoszą stare opowieści, św. Rozalia broniła miejscową ludność przed dżumą, która nawiedziła te tereny. Modlono się do niej w małym drewnianym kościółku, a kiedy uległ zniszczeniu, zmurowano w tym miejscu kaplicę oraz ołtarz polowy na placu pod starym dębem. Miejsce to jest również ciekawostką przyrodniczą – na niewielkim terenie rosną liczne stare dęby, wszystkie wpisane do rejestru zabytków przyrody.
Naszej pielgrzymce przewodniczył p. Tadeusz Żebrowski – historyk, etnograf, wieloletni przewodnik turystyczny, który dzielił się z nami swoją olbrzymią wiedzą.
W drodze powrotnej szczęśliwi i pełni wrażeń w modlitwie różańcowej podziękowaliśmy Panu Bogu za tak wspaniale spędzony dzień.
M. Kusiak
Zdjęcia:
grupowe: M. Kusiak
widok miasta: www.pultusk.pl