Oświęcim: XL, jubileuszowa Sesja Kolbiańska za nami

2021/08/17
236370418 128991369353864 750528240769939317 n

12 sierpnia odbyła się XL, jubileuszowa edycja Sesji Kolbiańskiej, połączona z promocją książki o. prof. Zdzisława Kijasa "Wyszyński. Narodziny nowego człowieka" i dniem skupienia dla Krakowsko-Kieleckiego Oddziału Okręgowego.

Dzień skupienia dla licznie przybyłych delegatów obfitował także w aspekty modlitewne. Członkowie Stowarzyszenia zebrali się bowiem na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz na Mszy św., która była podsumowaniem całości. W aspekcie merytorycznym centralnym punktem była Sesja Kolbiańska, która odbyła się już po raz czterdziesty.

Podobnie jak w roku ubiegłym namysł dotyczył postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Tradycją sesji było coroczne zestawienie różnych ludzi z osobą męczennika z Auschwitz. W tym roku celowo jednak ponownie pojawił się Prymas Tysiąclecia, by słuchacze mogli dobrze przygotować się do niedalekiej już, a przełożonej z maja ubiegłego roku, beatyfikacji.

Zebrani, jak i oglądający przez transmisję internetową, zapoznali się z dwoma wykładami. Prof. Marek Rembierz z UŚ w Katowicach, członek Stowarzyszenia i członek Kapituły Śląskiej Nagrody Juliusza Ligonia zaprezentował wykład "O wolności, władzy nad sobą i samostanowieniu. Czyn Ojca Maksymiliana i uczenie się wolności". W wielowątkowym wykładzie znakomicie przedstawił wrażenie, jakie wywarł na potomnych czyn św. Maksymiliana. Zwrócił przy tym uwagę na suwerenność tej decyzji i świadectwo, że nawet w najgorszym zniewoleniu można decydować o swoim postępowaniu.

Z kolei o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv w wykładzie Prymas Wyszyński - jak pozostać wolnym? na przykładzie okresu uwięzienia głowy Kościoła w Polsce pokazał, na jak wielu poziomach człowiek może nadal być wolny mimo fizycznego zniewolenia. Kluczowe jest, jakie podejmuje decyzje i czy podda się losowi, czy też weźmie go w swoje ręce. O. Zdzisław promować swoją najnowszą książkę Wyszyński. Narodziny nowego człowieka. Była zatem okazja do krótkiej rozmowy i zdobycia dedykacji od autora.

Całość spotkanie można cały czas obejrzeć na kanale YouTube Centrum św. Maksymiliana w Harmężach:

Spotkanie było współorganizowane przez Oddział w Oświęcimiu, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Inicjatywę wsparły władze samorządowe: Powiat Oświęcimski oraz Miasto Oświęcim. Patronatu honorowego udzielił Związek Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Maria Kolbe. Patronatu medialnego udzielił portal e-civitas.pl.

Należy dodać, że dzień skupienia poza warstwą modlitewną i merytoryczną był okazją do zwykłego spotkania twarzą w twarz i do rozmowy z drugim człowiekiem. W Harmężach spotkali się członkowie z oddziałów w Skarżysku-Kamiennej, Kielcach, Jędrzejowie, Bochni, Krakowie, Bielsku-Białej i oczywiście Oświęcimiu.

/mz

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#sesja #Sesja Kolbiańska #Oświęcim #Auschwitz #Maksymilian Kolbe
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej