Otwarcie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL

2022/10/18
2
Fot. Marcin Sułek

Ostatnie dwa dni na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II przebiegały pod hasłem inauguracji, które były szczególnie ważne dla Przewodniczącego Komisji Konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej będącego także laureatem Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka, księdza prof. dr hab. Mirosława Wróbla.

16 października, podczas uroczystości inaugurującej rok akademicki, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że po wielu miesiącach konsultacji i rozmów podpisał rozporządzenie ustanawiające dwie nowe dziedziny i dyscypliny naukowe, w tym nauki o biblii w ramach dziedziny teologii - Chcemy wzmocnić biblistykę polską po to, żeby w Polsce mógł powstać ośrodek na miarę tego, który jest w Jerozolimie, w Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych. Mamy taki potencjał i ten potencjał jest tutaj na KUL-u. – powiedział Minister.

17 października została zainaugurowana działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela, którego dyrektorem został ks. prof. Mirosław Wróbel. Do najważniejszych zadań Centrum Heschela KUL należy prowadzenie badań naukowych, działalność wydawnicza, wymiana studentów, organizacja międzynarodowych sympozjów, debat, konferencji, oraz wydarzeń kulturalnych.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że jest to  wydarzenie historyczne, a którego randze świadczy fakt, że Watykan w zapowiedziach najważniejszych wydarzeń tygodnia w Kościele katolickim umieścił inaugurację tego Centrum. Rektor KUL, prezentując plany i idee Centrum Heschela, powiedział:


Filary, na których opiera się działalność Centrum można podsumować hasłem: Wspólna Biblia - Wspólna przeszłość - Wspólna przyszłość. Odnoszą się one do wspólnych korzeni biblijnych, do wspólnoty dziejów obu społeczności, jak również do potrzeby kształtowania przyszłości opartej na dialogu i otwartości na wielokulturowość.

Ks. prof. Wróbel w swoim wystąpieniu po nominacji powiedział:

Mottem dla działalności Centrum Heschela KUL jest zdanie zaczerpnięte z Ewangelii Św. Jana „Jeśli będziecie trwać w moim słowie to będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę a prawda was wyzwoli”. W tym zdaniu są zawarte dwa główne cele, które stawia sobie Centrum Heschela KUL, pierwszy cel to trwanie w słowie, trwanie w hebrajskim Dawar, aramejskim Memra w greckim Logosie, które możliwe jest poprzez słuchanie, czytanie, studiowanie i aktualizowanie Słowa Bożego Tory i Ewangelii a drugie to poznawanie prawdy, która prowadzi do prawdziwej wolności. Centrum Heschela KUL pragnie te cele wcielać w życie poprzez pogłębianie relacji katolicko-żydowskich najpierw w wymiarze naukowym, badawczym a następnie w wymiarze edukacyjnym i wymiarze kulturalnym.

Składamy Księdzu Profesorowi najserdeczniejsze życzenia i gratulacje!

Więcej o Centrum Heshela: https://youtu.be/NY2qEhE2a4w
Transmisja z wydarzenia https://youtu.be/HM4R0Ax0q3g

Sulek v2

Marcin Sułek

Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Kolekcjoner pamiątek związanych z Prymasem Tysiąclecia.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela #Centrum Heschela #Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL #ks. prof. Mirosław Wróbel #Przemysław Czarnek #KUL #biblistyka #ks. prof. Mirosław Kalinowski
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej