Ozdoba Płocka po raz 40.

2015/01/7

Pierwsza mroźna sobota tegorocznej zimy w dawnej stolicy Mazowsza była scenerią 40. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Jesienna Chryzantema”. Pomimo zacnego wieku nagroda cieszy się nadal niesłabnącym zainteresowaniem młodych poetów z całej Polski.

 Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Jesienna Chryzantema” 29 listopada 2014 r. w Płocku obchodził swoje 40-lecie. Uroczyste wręczanie nagród poprzedziło wcześniej ich przyznanie na posiedzeniu jury 28 października 2014 r. w składzie: Marek Grala – przewodniczący, ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ks. Tomasz Opaliński – członek jury, poeta, Maciej Woźniak – członek jury, poeta, krytyk literacki, oraz Helena Kowalska – sekretarz jury i przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku.

Tradycją lat poprzednich uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w Domu Darmstadt przy Starym Rynku w Płocku. Galę poprowadził Jakub Chabowski – członek oddziału w Płocku, aktor telewizyjny, znany z takich seriali, jak: „Klan”, „Plebania” lub „Rodzinka.pl”. Uroczystość rozpoczęła się od walca cis-moll Fryderyka Chopina, w wykonaniu utytułowanego na całym świecie płocczanina, pianisty Maksymiliana Chlewińskiego. Następnie przewodniczący Jury odczytał listę nagrodzonych i wyróżnionych młodych poetów. Pierwszą nagrodę zdobyła Zofia Litwinowicz z Bydgoszczy za zestaw wierszy, drugą otrzymał Kacper Płusa z Łodzi za zestaw wierszy  zaś trzecią nagrodę otrzymał Marcinowi Kleinszmidtowi z Gdańska . Nagrodę Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za wiersz poświęcony Prymasowi Polski Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu wręczył Tomasz Nakielski Zofii Litwinowicz, która została również laureatką I nagrody. Wiersz w tej kategorii był zatytułowany Madonna z warkoczami. Przed Matką Bożą Rywałdzką. Nagrodę Dyrektora Instytutu Wydawniczego Pax w kategorii debiutów otrzymała Bogna Hołyńska z Owińska pod Poznaniem za zestaw wierszy Wyróżnione zostały natomiast: Anna Dwojnych z Płocka i Ewelina Kępczyk z Krakowa. Wyróżnienia w postaci nagród książkowych otrzymali: Patryk Gawrychowski z Białegostoku, Joanna Klimczak z Lublina, Joanna Nowak z Płocka, Anna Pietrzak z Lublina i Paulina Waszkiewicz z Stargardu Szczecińskiego.

Spektrum geograficzne laureatów nagród i wyróżnień pokazuje, iż jest to nagroda ogólnopolska w pełnym tego słowa znaczeniu. Warto podkreślić, iż jednym z warunków uczestnictwa w konkursie jest wiek nieprzekraczający 30 lat, co sprawia, iż tylko młodzież jest jego adresatem.

Po wręczeniu laureatom nagród i wyróżnień zabrał głos Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski, który wyraził podziw dla inicjatywy, która już 40 lat nieprzerwanie trwa w Płocku. Przewodniczący zwrócił uwagę, iż nie byłoby takiej inicjatywy, gdyby nie ludzie, a w tym konkretnym przypadku zaangażowanie w 21 edycjach nagrody przewodniczącej Rady Oddziału w Płocku Heleny Kowalskiej. Przewodniczący Tomasz Nakielski, korzystając z przysługującego mu prawa, nadał Helenie Kowalskiej Srebrną Odznakę Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Było to niespodzianką również dla uhonorowanej, co spotęgowało radość.

Kolejnym punktem programu była prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych utworów. Recytowali autorzy i młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Oświatowców Polskich im. Księdza Poety Jana Twardowskiego w Płocku pod kierownictwem Pani Magdaleny Romanowskiej.

Tradycyjnym punktem „Jesiennej Chryzantemy” jest Turniej Jednego Wiersza. W miejscu jury zasiedli więc tegoroczni laureaci, a po sali ruszył kapelusz na fanty od publiczności i kartki do głosowania. Spośród zgłoszonych autorów członkowie jury i publiczność wybrali dwoje zwycięzców. Nagrodę publiczności zdobył wiersz autorstwa Doroty Suwały, a nagrodę jury – Jacka Cholewińskiego. Na koniec tej część wydarzenia wjechał tort, którym uraczyli się wszyscy zebrani.

Po krótkiej przerwie uczestnicy udali się do Płockiego Domu Kultury i Sztuki, gdzie czekała na nich uczta muzyczna. Wspaniały koncert warszawskiego zespołu „Latający dywan” pod batutą Jarosława Tomaszewskiego – lidera zespołu, a także płocczanina. Zespół zabrał uczestników koncertu na baśniowy statek poezji ponad burzliwym oceanem dzisiejszego świata: „Na Latającym Dywanie znajdzie się miejsce dla każdego, kto jest w stanie uwierzyć w baśnie, dostrzec bogactwa na pierwszy rzut oka niedostrzegalne, odnaleźć cele i idee na pozór nieosiągalne”.

Wspaniałe przygotowanie, dopięte na przysłowiowy ostatni guzik, jak i owocna współpraca z samorządem miasta Płocka to w większości zasługa przewodniczącej Oddziału w Płocku Heleny Kowalskiej. Organizatorce należy życzyć dalszych wspaniałych edycji jednego z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce, którego patronem jest nasze Stowarzyszenie.

Tomasz Rzymkowski

Fot. Jacek Trafalski i Tomasz Rzymkowski

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Helena Kowalska #Jesienna Chryzantema #konkurs #poezja
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej