„Pamięci Polaków ratujących Żydów”. Zaproszenie na konferencję na Jasnej Górze

2023/09/18
z logo Konferencja Polakom ratujacym Zydow

22 września na Jasnej Górze odbędzie się konferencja pt. „Polakom ratującym Żydów” połączona z uroczystością odsłonięcia pamiątkowej instalacji – obelisku pod „Dębem Pamięci” przed wejściem do Sanktuarium. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 w Sali Papieskiej.

Wydarzenie organizowane jest przez Delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze, a partnerem tego wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Patronem honorowym jest Przełożony Generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który przewodniczyć będzie uroczystości odsłonięcia obelisku dedykowanego także Paulinom, którzy nieśli pomoc Żydom.

Beatyfikacja Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana w 1944 r. przez niemieckich okupantów, za ukrywanie w swoim domu Żydów, jest inspiracją do poszukiwania w lokalnych społecznościach, podobnych do nich – Polaków ratujących Żydów. Dla Częstochowy są to z pewnością także wielkie postaci związane również z Jasną Górą.

Zwykłe życie i niezwykłe czyny Paulinów - o. Michała Zembrzuskiego i o. Polikarpa Sawickiego oraz Zofii Kossak-Szczuckiej, a także bł. Rodziny Ulmów zostaną przypomniane podczas konferencji pt. „Polakom ratującym Żydów”. Spotkanie adresowane jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Trwałym, widzialnym znakiem pamięci o Polakach ratujących Żydów będzie odsłonięta pod „Dębem Pamięci”, przed wejściem na Jasną Górę (od strony Bramy Lubomirskich), instalacja - obelisk z okolicznościową tablicą. W ten swoisty pomnik wkomponowana będzie cegła z domu bł. Józefa Ulmy, ojca bohaterskiej błogosławionej rodziny, którą przekazał p. Jerzy Ulma.

Program wydarzenia:

godz.14.00 – spotkanie w Sali Papieskiej

  • Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty
  • „Opowiem ci o sprawiedliwych” - Bogdan Romaniuk fundator Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR
  • „Pomoc klasztoru jasnogórskiego ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej” – o. dr Grzegorz Prus OSPPE
  • „Nie chcemy być Piłatami” - Zofia Kossak i jej postawa wobec holokaustu – Piotr Sutowicz, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

ok. godz. 15.20 – odsłonięcie pamiątkowej instalacji - obelisku

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Ulmowie #Rodzina Ulmów #błogosławieni #Jasna Góra #Polacy #zagłada #żydzi #holokaust
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej