Papież Franciszek zatwierdził liturgiczny obrzęd ustanowienia katechetów. Jest to nowa posługa przeznaczona dla tych wiernych, którzy uczestniczą w różnego rodzaju formach apostolatu.
Posługę katechety Papież wprowadził 10 maja motu proprio Antiqum ministerium. Katechetą może być zarówno mężczyzna jak i kobieta. Obrzęd ustanowienia katechetów będzie obowiązywał od 1 stycznia.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczyła, że nie wszyscy, którzy uczą religii lub przygotowują wiernych do sakramentów powinni zostać ustanowieni katechetami. Posługa ta jest stała, przyjmuje się ją tylko raz. Posługujący jako katecheci mają być współodpowiedzialni w Kościele lokalnym za głoszenie Ewangelii i przekaz wiary.
Funkcje katechetów różnią się w zależności od regionu posługi i obejmują zarówno przyparafialne przygotowanie do sakramentów jak i przewodniczenie lokalnej wspólnocie w kraju misyjnym. Posługa ta za każdym razem wymaga powołania a co za tym idzie rozeznania ordynariusza miejsca.
Sprecyzowano, że nie wszyscy nauczyciele religii powinni być ustanowieni katechetami według nowych wytycznych. Stolica Apostolska wymieniła konkretne kategorie osób, których może obejmować ta posługa. Są to przygotowujący się do diakonatu lub kapłaństwa, zakonnicy i zakonnice, osoby pełniące funkcje w ramach konkretnego ruchu kościelnego oraz nauczyciele religii jeżeli nie pełnią też innych funkcji w ramach parafii lub diecezji.
Zadaniem katechetów ma być współpraca z kapłanami. Tytułem przykładu wspomina się o przewodzeniu modlitwie wspólnotowej, a w szczególności „niedzielnej liturgii pod nieobecność kapłana czy diakona”, posługa chorym, przewodzenie obrzędom pogrzebowym, formacja innych katechetów, koordynacja inicjatyw duszpasterskich, pomoc ubogim.
Dookreślenie profilu, funkcji i formacji katechetów należy do lokalnych konferencji episkopatów. Biskupi diecezjalni mają za zadanie rozeznać powołanie do tej posługi, po uprzednim rozważeniu potrzeb i umiejętności kandydatów. Jednocześnie Stolica Apostolska przypomina, że katecheci muszą mieć odpowiednie przygotowanie biblijne, teologiczne, duszpasterskie i pedagogiczne, a także powinni odznaczać się ludzką dojrzałością.
Źródło: ekai.pl
/ut