Piąte spotkanie z cyklu "Jan Paweł II zapomniany?". Krakowskie lata Karola Wojtyły

2024/02/13
Kopia Jan Pawel II zapomniany 5 Wpis na Facebooku

W sobotę 17 lutego 2024 r. o godz. 10:00 odbędzie się piąte spotkanie z cyklu „Jan Paweł II zapomniany?”. Gościem będzie dr hab. Michał Białkowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pan profesor przedstawi wykład „Krakowskie lata Karola Wojtyły (1938-1978). Wyzwania i nowe perspektywy badawcze". Dr Białkowski jest historykiem Kościoła i politologiem, pracownikiem Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK, a także prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu. 

Jednym z najważniejszych postulatów polskiej historiografii kościelnej jest przygotowanie pełnej, źródłowej biografii Karola Wojtyły okresu krakowskiego (1938-1978). Klasyczne, zachodnie biografie Papieża-Polaka w bardzo niewielkim stopniu oparte zostały na źródłach archiwalnych. Podczas wykładu omówione zostaną dotychczasowe kierunki badań, kluczowe materiały archiwalne oraz szczegółowo działalność i twórczość Wojtyły w tym okresie. Chronologicznie – począwszy  od rozpoczęcia studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, aż po wyjazd na konklawe po niespodziewanej śmierci Jana Pawła I. Poznanie życia Karola Wojtyły przed pontyfikatem na ogromne znaczenie dla zrozumienia obranych przez niego celów duszpasterskich oraz wizji Kościoła początków III tysiąclecia chrześcijaństwa.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie partnera projektu, stowarzyszenia „Civitas Christiana” oddział w Koszalinie, ul. bpa Czesława Domina 12/4. 

Wstęp wolny. 

Serdecznie zapraszamy! 

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Paweł II #papież Polak #Civitas Christiana Koszalin #wykład #UMK #Karol Wojtyła
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej