Pieniądz – między wolnością a niewolą. Debata ekspercka w 100-lecie polskiego złotego

2024/04/10
CCH 4320
Fot. Marta Karpińska

Wczoraj w The Ludwik Times odbyło się spotkanie zorganizowane przez Centrum Medialne Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego gośćmi byli dr Artur Bartoszewicz, red. Marcin Bąk oraz mec. Nikodem Bernaciak.

W tym roku obchodzimy 100-lecie historycznej reformy walutowej Władysława Grabskiego. Wprowadzenie 28 kwietnia 1924 roku polskiego złotego stanowiło gwarant realizacji interesu Polski, która kilka lat wcześniej odzyskała niepodległość. Złotówka to nasza historia i teraźniejszość. Nie ma jednak pewności, czy również przyszłość. Refleksję na temat własnej waluty i jej powiązań z suwerennością państwa podjęto w kwietniowym numerze kwartalnika Civitas Christiana.

Red. Marcin Bąk, dziennikarz TV Republika i popularyzator historii, zabrał głos jako pierwszy i w telegraficznym skrócie przedstawił historię pieniądza, przytaczając przykłady z różnych części świata, czym i jak płacono.

Gościem wczorajszej debaty był również dr Artur Bartoszewicz, doktor nauk ekonomicznych, ekspert polityki publicznej, finansów publicznych, pomocy publicznej i zarządzania strategicznego, ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Pieniądz to jest po pierwsze miernik wartości, ale w dzisiejszych czasach to jest i miernik zaufania. Dlatego, że pieniądz w dzisiejszej formie – zarówno ten bilon, którym posługujemy się, jak i pieniądz papierowy – one nie odzwierciedlają rzeczywistej wartości, poza zapisem, informacją, która tam jest umieszczona. (…) Pieniądz dzisiaj jest miernikiem – poza miernikiem wartości, poza miernikiem zaufania – jest miernikiem suwerenności. (…) Pieniądz sam w sobie nie jest wartością tak dużą jak polityka pieniężna, którą na pieniądzu można prowadzić – podkreślił dr Bartoszewicz.

Mec. Nikodem Bernaciak, adwokat Izby Adwokackiej w Warszawie, analityk Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, podkreślił, że odzyskanie przez Polskę niepodległości, którego to wydarzenia obchodziliśmy sześć lat temu 100-lecie, nie było wydarzeniem jednego dnia. Również odzyskanie suwerennej waluty przez Polskę miało w tym udział. Prelegent zarysował również wydarzenia historyczne, które doprowadziły do tego, co znamy dzisiaj jako reformę Grabskiego, której setną rocznicę obchodzimy w 2024 roku.

Podjęto również temat pieniądza jako gwaranta suwerenności kraju w kontekście historycznym, ale i w czasach współczesnych. Do tej kwestii odniósł się mec. Bernaciak:

Atak na naszą suwerenność przy pomocy waluty ma dwa aspekty. Pierwszy jest zewnętrzny, czyli próba zastąpienia walut narodowych walutą euro. A drugi to jest właśnie aspekt taki strukturalny, czyli zastąpienie pieniądza namacalnego pieniądzem już nawet nie tyle fiducjarnym, co pieniądzem elektronicznym i emitowanym przez banki bez żadnego pokrycia – ani w kruszcu, ani w obligacjach.

Red. Marcin Bąk podjął również próbę zarysowania wizji przyszłości, jaka może czekać nasz kraj.

Pan doktor mówi o małości naszych elit, tchórzliwości, klientyzmie itd. Jest gorzej. Dlatego, że to nie tylko elity są „robaczywe” (…). 40 proc. naszych rodaków, ludzi, którzy mają polskie dowody osobiste, polskie obywatelstwo, nie jest zainteresowanych istnieniem państwa polskiego w żadnej formie. Wizja waluty europejskiej, landu europejskiego (…) – jest dla nich wizją atrakcyjną, bo wierzą, że ich pensje wzrosną – zaznaczył debatant.

Spotkanie poprowadził Piotr Sutowicz, historyk, dyrektor Centrum Medialnego.

Debata odbyła się na ul. Wspólnej 25 w Warszawie (The Ludwik Times). Organizatorem spotkania było Centrum Medialne Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, redakcja kwartalnika Civitas Christiana oraz portalu e-civitas.pl.

Już niedługo na kanale YouTube Civitas Christiana TV dostępny będzie pełny zapis wideo tego wydarzenia.

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#debata #The Ludwik Times #pieniądze #waluta #suwerenność #Polska #Nikodem Bernaciak #Artur Bartoszewicz #Marcin Bąk #sutowicz
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej