Pieniądz – między wolnością a niewolą. Nowy numer kwartalnika dostęny drukiem i on-line!

2024/04/2
CCH 3910
Fot. Marta Karpińska

Właśnie ukazał się drukiem najnowszy numer kwartalnika „Civitas Christiana”, którego tematyka – w stulecie reform Grabskiego – oscyluje wokół polskiej waluty, jej związków z suwerennością państwa oraz stabilnością gospodarczą. Elektroniczną wersję pisma można pobrać ze strony e-civitas.pl.

„Zadaliśmy sobie pytanie – i poprzez nasze teksty zadajemy je Państwu – co dzieje się ze złotówką dziś i jakie ofiary gotowi są ponieść współcześni Polacy, by wobec różnych nacisków – na przyjęcie euro, rezygnację z gotówki – Polska nie utraciła gospodarczego znaczenia i stabilności. Tak więc oprócz spojrzenia historycznego, prezentujemy analizę obecnej sytuacji” – zauważa we wstępie Marta Karpińska, redaktor naczelna kwartalnika, i zaznacza: „Złotówka to nasza historia i teraźniejszość. Nie ma jednak pewności, czy również przyszłość”.

Spojrzenie na złotego w aspekcie historycznym prezentuje tekst Nikodema Bernaciaka „Reforma Grabskiego – trudne początki polskiego złotego”. Dr Anna Sutowicz zaprasza czytelników do wędrówki w dużo odleglejszą przeszłość, opowiadając o roli, jaką pełniły denar Chrobrego oraz brakteat protekcyjny Krzywoustego. W numerze nie zabrakło tekstów poświęconych aktualnej problematyce. Dr Artur Bartoszewicz opisuje tzw. „błąd Google” ze stycznia i ostrzega przed gospodarczym armagedonem, do jakiego może dojść w wyniku podobnych ataków na złotówkę. Aleksandra i Jarosław Zadenccy na przykładzie Szwecji pokazują niebezpieczeństwa związane z wycofaniem z użycia gotówki. Michał Twardosz pochyla się nad problemem sztucznego antagonizowania interesów społecznych i gospodarczych, a ks. dr Krzysztof Adamski nad kwestią rozróżnienia między pojęciami „pieniądz” a „waluta”.

Prof. David Engels, w wywiadzie z Piotrem Sutowiczem, tłumaczy, jak doszło do obecnego kryzysu cywilizacji europejskiej i radzi, co robić, by nie utracić i przekazać kolejnym pokoleniom wartości, na których opierała się ona przez wieki. Mateusz Zbróg zastanawia się, czy jest szansa na przebudzenie Kościoła we Francji. Dominika Przybysz przedstawia aktualne dane dotyczące prześladowania chrześcijan w świecie, a ks. Leszek Kryża, w rozmowie z Aleksandrą Bilicką, opowiada o wyzwaniach, z jakimi mierzy się dziś Kościół katolicki za wschodnią granicą.

W numerze znalazły się także teksty kreślące sylwetki trzech znakomitych postaci: abp. Antoniego Baraniaka, Stanisława Wincentego Kasznicy i Christophera Dawsona.

Drukowane, bezpłatne egzemplarze kwartalnika można otrzymać w redakcji i w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Wersja elektroniczna jest dostępna TUTAJ

 

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #100-lecie złotówki #reforma Grabskiego #złoty polski #Artur Bartoszewicz #David Engels #Stanisław Wincenty Kasznica #Christopher Dawson #abp Antoni Baraniak #gotówka #stulecie złotówki
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej