Kopia obrazu Jezusa Miłosiernego została namalowana specjalnie dla Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" przez prof. Mieczysława Maławskiego. Obraz powstawał we Lwowie i Lublinie. Poświęcony został w Wilnie, podczas pielgrzymki Stowarzyszenia, którą przeżywaliśmy od 10 do 12 kwietnia 2024 roku.
Po wileńskim pielgrzymowaniu obraz został przekazany do oddziałów Stowarzyszenia w całej Polsce.
Wspomnienia z peregrynacja kopii obrazu Jezusa Miłosiernego w regionie wrocławsko-opolskim
Region wrocławsko-opolski miał zaszczyt rozpocząć peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”. Obraz przebywał na naszym terenie od 13 kwietnia do 24 maja br. Na koniec pielgrzymki „Civitas Christiana” do Wilna z rąk Przewodniczącego Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Sławomira Józefiaka oraz Prezesa Stowarzyszenia Kamila Suleja przedstawiciele regionu wrocławsko-opolskiego otrzymali kopię obrazu.
Przez kilka pierwszych dni po powrocie z pielgrzymki modliliśmy się codziennie Koronką do Bożego Miłosierdzia w Katedrze wrocławskiej w kaplicy adoracji, gdzie obraz mógł „rezydować”. W dzień etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej uczestnicy z archidiecezji wrocławskiej modlili się przy obrazie Jezusa Miłosiernego podczas Mszy Świętej w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu.
Wrocławski etap peregrynacji zakończyliśmy mszą świętą w intencji Stowarzyszenia w Katedrze Wrocławskiej. Następnym etapem peregrynacji w naszym regionie była Legnica, gdzie obraz gościł m.in. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Z Legnicy pojechaliśmy do Częstochowy, aby modlić się przy obrazie razem z uczestnikami Spotkania Młodych z Biblią. Na drodze peregrynacji nie mogło zabraknąć Piotrówki, gdzie podczas Mszy Świętej członkowie i sympatycy Stowarzyszenia modlili się w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Z Opolszczyzny pojechaliśmy do Wlenia, aby w Parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa przez cały dzień przed obrazem Jezusa Miłosiernego wypraszać pokój na świecie. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego obraz Jezusa Miłosiernego gościł w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wołczynie oraz w Kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W drugim dniu Zielonych Świątek mieliśmy przyjemność modlić się przed obrazem podczas mszy świętej z okazji uroczystości jubileuszowych Stowarzyszenia św. Celestyna w Miłoszowie, tegorocznego laureata Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia im. Juliusza Ligonia.
Ostatnim przystankiem peregrynacji kopii obrazu Jezusa Miłosiernego w naszym regionie było Opole, gdzie w kościele pw. św. Sebastiana modliliśmy się podczas nabożeństwa i mszy św., a asystent kościelny diecezji opolskiej, ks. prof. Marek Lis, wygłosił Słowo Boże. Peregrynację w regionie wrocławsko-opolskim zakończyliśmy podczas 44. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę, gdzie obraz uroczyście przekazaliśmy do regionu poznańskiego.
Renata Jakubczyńska
Jezus Miłosierny w regionie poznańskim
W regionie poznańskim peregrynacja trwała od 25 maja do 15 czerwca 2024 roku. Obraz odebraliśmy od regionu wrocławskiego podczas uroczystej mszy św. na Jasnej Górze kończącej 44. pielgrzymkę Stowarzyszenia do Matki Boskiej Częstochowskiej.
Pierwszym przystankiem peregrynacji było Trzemeszno, następnie kopia obrazu dotarła do Gniezna, Rychwała, Stawiszyna i Kalisza. Na czas finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przekazaliśmy obraz do Niepokalanowa, aby uczestnicy OKWB mogli spotkać się z Miłosiernym.
W każdej miejscowości wizyta obrazu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Tłumnie gromadzili się na mszach św., modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia, czuwaniu i adoracji, a także na spotkaniach w oddziałach, podczas których poznawali genezę powstania oryginału obrazu i historię św. s. Faustyny Kowalskiej. „Okazuje się, że ten prosty, niemal porażający dosłownością obraz w korespondencji z zapiskami objawień młodej zakonnicy, tworzy zaskakująco głęboką teologię i stanowi zaproszenie do spotkania twarzą w twarz z Jezusem Miłosiernym” (Przez zasłonę ciała, Izabela Rutkowska, Teologia Polityczna, 2022)
15 czerwca w Poznaniu odbyło się ostatnie spotkanie w ramach peregrynacji obrazu w regionie poznańskim. Z tej okazji zorganizowaliśmy Regionalne Spotkanie Formacyjne, w którym udział wzięli wszyscy przewodniczący oddziałów z wielkopolski i lubuskiego oraz zaproszeni goście. To wyjątkowe dla nas wydarzenie rozpoczęło się od mszy św., po której odbyło się spotkanie z dr Izabelą Rutkowską, autorką książki o obrazie Jezusa Miłosiernego "Przez zasłonę ciała. Symbolika ciała Jezusa w obrazie Bożego Miłosierdzia i w Dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej”. W swoim wystąpieniu dr Rutkowska opowiadała o symbolice obrazu, jego warstwie artystycznej i teologicznej.
Tak o książce mówi prof. Jarosław Kupczak OP:
Mamy do czynienia z książką niezwykłą, w której nurt narracji porywa czytelnika (nie tylko chyba wierzącego). Autorka pokazuje nam, jak z objawień siostry Faustyny wyłania się swoista Summa Theologiae, głęboko wierna tradycyjnemu nauczaniu Kościoła, a równocześnie nowatorska, zaskakująca swoimi akcentami i podkreśleniami, głęboko współczesna, dana Kościołowi na najbardziej krwawy wiek w historii ludzkości, podczas krótkiego interludium między dwoma wojnami światowymi.
Czas peregrynacji był czasem obfitującym w dobro, wartościowe spotkania, wspólną modlitwę i refleksję nad niepojętą miłością Boga do człowieka. „Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.
Spotkanie z dr Izabelą Rutkowską można obejrzeć tutaj:
„Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry..” Region szczecińsko-koszaliński otrzymał obraz Jezusa Miłosiernego 16 czerwca 2024r., kiedy to uroczyście na Górze Chełmskiej wspólnie rozpoczęliśmy peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie”. Jest to obraz niezwykły nie tylko z tego względu, że jest najbardziej rozpowszechniony, ale przede wszystkim dlatego, że jego współautorem jest sam Pan Jezus, który właśnie w takiej postaci ukazał się Siostrze Faustynie.
Obraz peregrynował po wszystkich oddziałach tego regionu, odwiedził kościoły, Domy Pomocy Społecznej, ogniska domowe, pokonując na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej blisko 1000 km, a na czas wakacji został przewieziony na teren archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, gdzie odwiedził w lipcu i sierpniu blisko 250 rodzin, 10 kościołów i zgromadzenie sióstr zakonnych (tylko na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej).
Wielokrotnie obywały się dodatkowe msze święte w intencji Stowarzyszenia, pracowników i członków. Miały również miejsce rekolekcje, które głosili m.in. o. Augustyn Lewandowski i ks. Krzysztof Łuczyk. W domach prywatnych odbywały się całonocne adoracje, koncerty w wykonaniu domowników na skrzypcach w celu ugoszczenia Jezusa Miłosiernego i potraktowanie jak jednego z domowników.
Był to błogosławiony czas spotkania z Panem Jezusem Miłosiernym i okazja do wspólnej modlitwy rodzinnej, a także do złożenia w sercu Chrystusa wszystkich naszych trosk i kłopotów, aby podziękować Mu za nawiedzenie naszych rodzin i udzielone łaski.
Możemy śmiało powiedzieć, że tylko Bóg zna owoce tej peregrynacji. Jej celem było stworzyć możliwość spotkania się osobiście z Jezusem Miłosiernym, otworzenia się na Jego dary i doświadczenia miłości Boga. "Omodlony" i pozostawiony z różnymi intencjami obraz został przekazany do regionu gdańsko-toruńskiego Stowarzyszenia.
Natalia Dąbrowska
Dziękujemy poszczególnym oddziałom za przesłanie fotografii z peregrynacji obrazu.
/ab