Pietrzakowe laury przyznane

2019/06/6
62a4139.jpg

6 czerwca 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie po raz 72. wręczono Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka.

Uroczystą galę inaugurował Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Tomasz Nakielski. Podkreślił, że nagradzamy instytucje, które działają na forum szeroko pojętej kultury w sposób wybitny i szlachetny. Łączy je służba Kościołowi i narodowi. Wyróżnione osoby i instytucje oddziaływują w różnych sferach kultury, ale wspólny cel stanowi chęć nasycenia rzeczywistości społeczno-kulturalnej wartościami chrześcijańskimi i patriotycznymi.

– Polska jest jedna od A do Z dlatego, że pozostaje wierna Temu, którego określa inna klamra alfabetyczna: Alfa i Omega. Nie zrozumie się Polski bez Chrystusa i nie zrozumie się historii Polski bez historii Kościoła – powiedział Tomasz Nakielski.

Następnie zastępca szefa Prezesa Rady Ministrów, Paweł Szrot, odczytał list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym podkreślił, iż w tym symbolicznym miejscu zostaną uhonorowane osoby i instytucje o szczególnych zasługach dla rozwoju polskiej kultury i duchowości. Zaznaczył, iż Ci którzy ubogacają nasze społeczeństwo zgodnie z przesłaniem Prymasa Tysiąclecia odpowiadają za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, za przyjęte na siebie obowiązki. Jak podkreślił Stefan kard. Wyszyński, tą drogą idzie się do wielkości.

Wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński, pełniący funkcję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosował list gratulacyjny, w którym zaakcentował, że ta niezwykle imponująca tradycja, z jednej strony wskazuje na jej niezaprzeczalny prestiż, z drugiej zaś na szczerą, społeczną potrzebę. Uznania tych, którzy swoim życiem i osiągnięciami dają wybitne świadectwo przywiązania wartości chrześcijańskich.

Pietrzakowym laurem uhonorowano Katolicką Agencję Informacyjną za wieloletnie rzetelne informowanie o wydarzeniach w Kościele i na świecie.

Reprezentujący KAI Prezes Marcin Przeciszewski powiedział, że pracę KAI wszyscy członkowie traktują jako bardzo istotną misję dla Kościoła w świecie współczesnym. Kościół ma wielką misję poprzez media. Dobra nowina nie dotrze już do całej społeczności z tradycyjnej ambony. Konieczne jest dzieło nowej ewangelizacji prowadzonej bardzo mocno za pomocą środków masowego przekazu.

Marcin Przecieszewski

W tym roku prestiżową nagrodę zdobyli także producenci projektu Biblia Audio za doskonałe w formie i skali upowszechnianie Słowa Bożego z wykorzystaniem nowoczesnych technik medialnych.

Kierownik produkcji Patryk Makowski odczytał list od Krzysztofa Czeczota, reżysera projektu Biblia Audio. Padły w nim słowa, iż realizatorzy wierzyli, że uda się stworzyć słuchowisko niezwykłe. Zakładali, że dzieło musi brzmieć szczególnie, że oprócz nowatorskiej ścieżki dźwiękowej musi „wibrować” w niej to, co niepowtarzalne – człowiek. W produkcji najgłośniej brzmi to, co najpiękniejsze: miłość, szacunek, a także ogromna wiara w siłę humanizmu.

Patryk Makowski

Wśród laureatów znaleźli się również dr hab. Irena Kossowska i dr Łukasz Kossowski. Zostali wyróżnieni za wybitną wystawę pn. „Znaki Wolności”, poświęconą 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Twórcy ekspozycji podkreślili, że wystawa nie miała na celu pokazania rejestru wydarzeń historycznych, lecz pobudzić i wywołać refleksje nad tak ważnymi zagadnieniami, jak tożsamość narodu oraz znaczenie pojęcia polskości.

Dr hab. Irena i dr Łukasz Kossowscy

Kapitułę Nagrody stanowią: ks. bp prof. dr hab. Michał Janocha, ks. dr Dariusz Wojtecki, Tomasz Nakielski, Sławomir Józefiak oraz Romuald Gumienniak. W uroczystości wręczenia nagród wzięło udział około 200 osób, galę zwieńczył koncert Centrum Muzyki Marzeń.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#72. Gala Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka #Biblia audio #Biblia Audio Superprodukcja #Dr Irena Kossowska #Dr Łukasz Kossowski #KAI #Kossowscy #laueraci #Pietrzak #slider #Włodzimierz Pietrzak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej