Podlaskie pomysły na formację

2015/01/12

Potrzeba w naszej Ojczyźnie przykładu ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o drugich – o dobru rodziny, o wypełnieniu swego powołania i zadania życiowego wobec innych, o dobru całego narodu.
Stefan kard. Wyszyński

Współczesny Kościół oraz nasza ojczyzna potrzebują ukształtowanych katolików i patriotów, którzy mogliby dobrze im służyć. Jednak współczesność stawia przed nami wiele konkretnych wymagań i wyzwań, którym sprostanie jest możliwe tylko dzięki nieustannemu rozwojowi duchowemu oraz doskonaleniu swoich zdolności. Właśnie ta myśl towarzyszyła nam podczas podejmowanych w ostatnim czasie działań w ramach Oddziału Okręgowego w Białymstoku.

Jednym z nich jest Akademia Liderów im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, która ruszyła w Białymstoku. Jej uczestnikami są liderzy organizacji i wspólnot patriotycznych oraz religijnych, działających w naszym regionie. Uczestnictwo w Akademii Liderów pozwala nam rozwijać się i profesjonalizować swoją działalność dzięki konferencjom i warsztatom. W programie Akademii znajdują się spotkania poświęcone motywacji, zarządzaniu czasem, skutecznej komunikacji, wystąpieniom publicznym oraz moderacji spotkań.

Ks. Wojciech Michniewicz,  prowadzący Krąg Biblijny w Białymstoku. fot. Tomasz Filipowicz

Ks. Wojciech Michniewicz, prowadzący Krąg Biblijny w Białymstoku. fot. Tomasz Filipowicz

Udział w życiu społecznym, czy to w roli lidera, czy też odpowiedzialnego obywatela, wymaga odpowiedniej formacji duchowej, a co może być lepszym jej fundamentem, niż wnikliwe studium nad Słowem Żywym? Dlatego też członkowie i sympatycy naszych Oddziałów w Augustowie, Białymstoku oraz Łomży biorą udział w regularnych spotkaniach Kręgów Biblijnych, podczas których pochylają się nad tekstami Pisma Świętego. Dzięki uwagom i radom biblistów, prowadzących spotkania, poznają oni nowe metody przenikania i kontemplowania słowa Bożego. Jest to jedna z form działania, którą nasz Oddział Okręgowy podejmuje już od wielu lat i która cieszy się niesłabnącą popularnością.

Członkowie Oddziałów wchodzących w skład naszego Okręgu spotkali się na początku października w Drozdowie na Okręgowych Dniach Skupienia. Było to spotkanie o szczególnym charakterze, gdyż nie tylko stało się okazją do historycznych refleksji, ale i miejscem, gdzie mogliśmy wspólnie przebywać razem, by lepiej się poznawać oraz budować wspólnotę zgromadzoną wokół Eucharystii. Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Przyciągnęły nas tam nie tylko piękno nadnarwiańskich krajobrazów oraz uroki Muzeum Przyrody. To właśnie w Drozdowie znajduje się dwór Lutosławskich, u których ostatnie dni życia spędził Roman Dmowski – wielki patriota, polityk i mąż stanu, jeden z twórców polskiej niepodległości w 1918 r., a przecież 2014 r. został w Polsce ogłoszony Rokiem Romana Dmowskiego.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników dni skupienia białostockiego Oddziału Okręgowego w Drozdowie. T

Pamiątkowe zdjęcie uczestników dni skupienia białostockiego Oddziału Okręgowego w Drozdowie.

Wspólnotę budują także członkowie poszczególnych Oddziałów, czego przykładem mogą być spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Filmowych, podczas których zapoznajemy się z wartościowymi dziełami filmografii. Dzieła współczesnej kinematografii oraz prace dokumentalistów są świetnym przyczynkiem do dyskusji i wymiany myśli, która jest tak ważna we wzajemnym poznaniu oraz kształtowaniu wspólnych postaw. Oprócz tego pozwala to nam być na bieżąco z aktualnymi problemami, z jakimi boryka się nasza wiara i społeczeństwo, oraz zmusza do ciągłego doskonalenia się w argumentowaniu swoich przekonań.

Są to tylko niektóre ze stałych działań podejmowanych w ramach pracy formacyjnej członków Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku. Wszystkim tym inicjatywom przyświeca kształtowanie postaw dojrzałości w wierze i miłości wobec naszej ojczyzny. Przecież jedynie dzięki poznaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie być świadomymi katolikami, żyjącymi zgodnie z nauką naszego Kościoła, oraz dobrymi obywatelami, którzy sumiennie i z troską służą Polsce.

Tomasz Filipowicz

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akademia liderów #Białystok #civitas christiana #Dni Skupienia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej