Polska premiera książki "Ekonomia człowieka"

2023/09/28
380994161 343273721389405 2498273447889971220 n
Materiały prasowe Instytutu Wydawniczego PAX

W trakcie VII Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, który rozpoczyna się dziś w Warszawie, swoją premierę na polskim rynku będzie miała książka ks. abp. Domenico Sorrentino pt. „Ekonomia człowieka. Wykładnia i proroctwo Józefa Toniolo – systematyczne odczytanie na nowo". Pozycję wydał Instytut Wydawniczy PAX.

Z abp. Sorrentino uczestnicy Festiwalu będą mogli spotkać się już pierwszego dnia imprezy, czyli w czwartek 28 września, kiedy wygłosi on wykład inauguracyjny. W piątek o 12:15 ksiądz arcybiskup będzie uczestnikiem debaty eksperckiej pt. „Ekonomia współczesnego człowieka”.

A tak ks. abp Domenico Sorrentino sam opowiada o swojej książce:

📗 Cztery dni przed premierą o swojej książce „Ekonomia człowieka" opowiada Domenico Sorrentino 👌
📍 Spotkanie z Autorem: 29 września, piątek, godz. 12.15... | By Instytut Wydawniczy PAX | Facebook

O książce:

Dogłębne studium myśli Józefa Toniolo (1845–1918), wyniesionego w 2012 roku do chwały ołtarzy członka rodziny salezjańskiej, ekonomisty i socjologa, „proroka” Rerum novarum. Domenico Sorrentino analizuje systematycznie i niemal antologicznie Traktat o ekonomii społecznej i inne pisma włoskiego błogosławionego. Kluczem do wizji Toniola jest związek między etyką a ekonomią, nić przewodnią stanowi element etyczny jako wewnętrzny czynnik praw ekonomicznych. Ta perspektywa aktualizuje się obecnie w obliczu globalnej gospodarki zmagającej się z dramatycznymi problemami, takimi jak nierówność, ubóstwo i niestabilność ekologiczna. Odrębny oraz indywidualistyczny homo oeconomicus nie istnieje. Istnieje potrzeba przeprojektowania gospodarki na kanwie integralnej antropologii.

Józef Toniolo należy do grona inspiratorów inicjatywy Ekonomia Franciszka, za pomocą której papież Franciszek wezwał młodych ekonomistów, przedsiębiorców i decydentów z całego świata do zawarcia „paktu” na rzecz odnowy ekonomii w bardziej braterskim i solidarnym znaczeniu.

O autorze:
Domenico Sorrentino, urodzony 16 maja 1948 r. w Boscoreale (NA), posiada wykształcenie teologiczne i politologiczne. Biskup Asyżu-Nocera Umbra-Gualdo Tadino i Foligno, wcześniej prałat Pompei (2001–2003) i sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (2003–2005).Były profesor na Wydziale Teologicznym Południowych Włoch w Neapolu, kierował Biblioteką Diecezjalną San Paolino w Noli, rodzimej diecezji. Autor licznych publikacji.

 

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#IW PAX #abp Domenico Sorrentino #Ekonomia człowieka #Toniolo
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej