Potrzebujemy na nowo odkryć Prymasa Tysiąclecia

2023/01/13
CCH 3706
Fot. Kamil Latuszek / Centrum Medialne "Civitas Christiana"

W Bazylice Archikatedralnej w Warszawie odbyła się debata ekspercka, a następnie odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego. Tym wydarzeniem uroczyście zakończono Ogólnopolską Peregrynację Relikwii Błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”.

Podczas rozpoczętej w styczniu 2022 roku peregrynacji relikwie błogosławionego Prymasa Wyszyńskiego dotarły do blisko 120 miejscowości w całej Polsce. Inicjatywa, której organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, odbywała się pod hasłem „Samemu Bogu przez Maryję”.

Uroczyste zakończenie peregrynacji miało miejsce 12 stycznia br. w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przy ulicy Świętojańskiej 8.

Debatę ekspercką rozpoczęło wprowadzenie Prezesa Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Macieja Szepietowskiego. Podkreślił on, że błogosławiony, któremu poświęcone było spotkanie, jest również patronem organizatora wydarzenia.

Prymas Wyszyński jest patronem naszego Stowarzyszenia od roku 2013 i zarówno przed tą datą, jak i później, z dużą intensywnością staraliśmy się tyle, co w naszej mocy, przybliżać i sylwetkę i nauczanie, a szczególnie aktualność myśli Prymasa Wyszyńskiego – zaznaczył Maciej Szepietowski.

W debacie, którą moderowała Marta Karpińska, redaktor naczelna kwartalnika „Civitas Christiana”, udział wzięli prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Piotr Sutowicz, dyrektor Centrum Medialnego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Eksperci podjęli temat „Prymas Tysiąclecia – rok po beatyfikacji i co dalej?”.

To jest ogromna rzesza ludzi, którym jakoś staramy się tę postać przybliżyć, przypomnieć, a może nawet opowiedzieć (…). Spotykamy się z dwoma pokoleniami – ci, którzy pamiętają, jaki Prymas był, jak żył, co mówił, jak posługiwał i zupełnie nowi, którym mówimy o nim jak o postaci historycznej. (…) To jest szalenie ważne, bo nie pozwalamy im zapomnieć o jego dorobku – wyjaśnił Piotr Sutowicz.

Profesor Skibiński podkreślił, że nauczanie Prymasa Tysiąclecia dotyczyło nie tylko spraw społecznych, ale również „duszpastersko-ascetycznych”. Kardynał Wyszyński prowadził ludzi znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych i wykonujących różne zawody przez ich życie duchowe, modlitewne.

On nie został świętym dlatego, że był ojcem Polaków, tylko dlatego, że był wielkim człowiekiem Kościoła, który potrafił tam, gdzie został postawiony, wśród Polaków, powiedzieć bardzo wiele ponadczasowych rzeczy dotyczących tego, jak człowiek powinien żyć – wskazał profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnik debaty zaapelował, abyśmy zaufali Prymasowi i pozwolili, aby nas poprowadził po przeżywanych współcześnie troskach. Prof. Skibiński wskazał na dwa ważne aspekty nauczania kard. Wyszyńskiego:

Z jednej strony miłość do Kościoła – co to znaczy kochać Kościół. Ja mam coraz większe wrażenie, że wiele osób tego nie rozumie, może nawet nie ze złej woli, tylko z braku wiedzy albo braku świadomości (…). Druga sprawa to jest zrozumienie sensu ludzkiej aktywności, szeroko pojętej, np. cnoty pracowitości – na czym polega dobrze rozumiana pracowitość (…). To znaczy, że nie wystarczy po prostu działać, ale trzeba działać ku dobru.  

Dyrektor Centrum Medialnego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jako najważniejszą kwestię podkreślił to, aby:

(…) Prymasa pokazać jako postać (…) kultury polskiej, czy w ogóle kultury, cywilizacji także osobom, które są trochę dalej od tego centrum Kościoła.

Po zakończonej dyskusji uczestnicy wydarzenia wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza.

Metropolita Warszawski zaznaczył, że 12 stycznia jest wyjątkową rocznicą, gdyż 70 lat wcześniej Stefana Wyszyńskiego powołano na kardynała. Władze komunistyczne nie zezwoliły jednak na wyjazd do Watykanu.

Dlaczego dzisiaj stajemy wokół błogosławionego, wokół świętego? Nie modlimy się, nie musimy się modlić za jego zbawienie, bo wiemy, że jest w niebie – to ogłosił Kościół. Ale modlimy się przez jego wstawiennictwo i ta dzisiejsza okazja, tak jak każda okazja, jest dobra do modlitwy. To odprawianie Mszy Świętej jest właśnie taką okazją, którą zauważyli jego czciciele, a zwłaszcza członkowie organizacji „Civitas Christiana”, która sobie wzięła kardynała Wyszyńskiego za swojego patrona – powiedział ks. kard. Nycz.

Hierarcha dodał na temat postaci Prymasa Tysiąclecia:

Spróbujmy odejść stąd po tej Mszy Świętej biorąc z jego życia, z jego (…) nauczania, z jego przykładu, z jego wzoru to, w czym możemy go naśladować, powinniśmy naśladować. Ale weźmy także to, w czym nie potrafimy go do końca naśladować, bo on był mistrzem. (…) Wielkim mistrzem przepowiadania tego, co nazywamy nauką społeczną Kościoła.

Po zakończeniu Eucharystii przy grobie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który znajduje się w Archikatedrze, złożono kwiaty oraz odmówiono modlitwę.

Debatę w całości można obejrzeć tutaj:

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Wyszyński #Peregrynacja Civitas Christiana #peregrynacja #Nycz #debata #Instytut Prymasowski #Instytut Prymasa Wyszyńskiego
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej