Powrót pogaństwa – spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

2023/03/31
332759066 870072007625940 1648520966449633564 n

Na kolejne spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, zrealizowane w ramach Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, zaprosiliśmy wybitnego historyka, prof. Grzegorza Kucharczyka. Przedstawił on temat: „Powrót pogaństwa – ubiegły wiek i słuszny niepokój Prymasa Wyszyńskiego, aktualny dziś”.

Prof. Kucharczyk podjął się próby analizy i pokazania problemów współczesnego człowieka oraz trwającej agresywnej walki z Kościołem, z wartościami chrześcijańskimi, moralnymi i etycznymi. Te nienowe zjawiska niezwykle trafnie i wręcz proroczo identyfikował i opisywał kardynał, późniejszy Prymas Tysiąclecia – Stefan Wyszyński. Skonfrontowanie zła z katolicką nauką społeczną, w ujęciu prymasa, prezentuje publikacja Instytutu Wydawniczego PAX: Miłość i sprawiedliwość społeczna, która również była przedmiotem spotkania. Stanowi ona zbiór studiów społecznych autorstwa Stefana Wyszyńskiego, który staje się nieocenioną lekturą na obecne czasy intensywnej walki z Kościołem i duchowością, co podkreślał prof. Kucharczyk. Takie zjawiska i patologie były skrupulatnie identyfikowane przez Wyszyńskiego. Czytając wspomnianą książkę, od razu zauważamy jej aktualność. Zawiera ona zarys historyczny, eskalację panoszenia się pogaństwa, diagnozę i sposób działania. Pomimo bezwzględnego dzisiaj ataku na wiarę nasz gość zostawił nas z ogromną nadzieją, proponując, by „zaślubić rozum z sercem”, o czym mówił prymas, i korzystać z proponowanych przez niego oraz KNS rozwiązań.

Stale potrzebujemy, o czym mówił prof. Kucharczyk, odnosząc się do wspomnianej publikacji, odpowiednich i sprawdzonych sposobów na stawianie czoła złu. Do najważniejszych oręży w tej walce należą prawda, wiedza i wiara – wartości, którymi żył bł. Stefan Wyszyński.

Spotkanie sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków pochodzących z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030.

Tekst pochodzi z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 2 | kwiecień-czerwiec 2023

/mdk

Magdalena Szymaszek Naumiuk kwadrat

Magdalena Szymaszek-Naumiuk

Koordynator projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie, dziennikarz radiowy, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#KNS #prof. Grzegorz Kucharczyk #Miłość i sprawiedliwość społeczna #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #Civitas Christiana Lublin
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej