Powstanie Klubu “Społeczeństwo” w Opolu

2016/01/27

We wtorek 26 stycznia 2016 r. w siedzibie Oddziału Okręgowego w Opolu odbyło się inauguracyjne posiedzenie Klubu „Społeczeństwo”. To pierwsza taka inicjatywa spośród wszystkich oddziałów w Polsce.

Prowadzącym spotkanie, a zarazem prelegentem był red. naczelny pisma ks. prof. Stanisław Skobel; wspierał go Kamil Sulej, sekretarz redakcji. Zainteresowanie inicjatywą okazali nie tylko członkowie i sympatycy, ale także ludzie nauki, w tym ks. dr Piotr Sadowski i dr hab. Andrzej Szymański czy polityki – poseł Antoni Duda. Cenne refleksje przekazał przewodniczący Maciej Szepietowski. Głos zabrała także dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Alina Kostęska.

opole
fot. Alicja Berger-Zięba

Warto kilka słów poświęcić samemu pismu. Dwumiesięcznik „Społeczeństwo” to ukazująca się od 1995 r. polska wersja międzynarodowego periodyku „La Società”, który powstał w 1991 r. w Weronie. Jego problematyka koncentruje się wokół szeroko pojętej społecznej nauki Kościoła i obejmuje takie obszary jak: demokracja, naród, rodzina, praca, bezrobocie, itd. Czasopismo skupia wybitne umysły badawcze, ma też swój własny komitet naukowy. W grudniu 2015 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego umieścił dwumiesięcznik „Społeczeństwo” w wykazie czasopism naukowych.
Prelekcja ks. Skobla, z uwagi na pionierski charakter spotkania, skoncentrowała się na wprowadzeniu do nauki społecznej Kościoła, przybliżeniu ogólnych wytycznych i jej genezy. Po ciekawym i owocnym wystąpieniu wywiązała się ożywiona dyskusja, w czasie której zebrani prezentowali swoje refleksje i przemyślenia. Pojawiło się wiele ciekawych wątków, w tym konieczność przyciągnięcia do Klubu ludzi młodych oraz wykorzystania Internetu w promocji katolickiej nauki społecznej. To dobry prognostyk na przyszłość – ludzie chcą dyskutować, widzą problemy, z którymi boryka się współczesny Kościół i pragną je rozwiązywać. Już padły zapowiedzi kolejnego spotkania. Zatem czekamy z niecierpliwością na kolejną porcję cennej wiedzy o nauczaniu społecznym Kościoła.
Zapraszamy także na stronę http://www.spoleczenstwo.civitaschristiana.pl/.
Znajdziemy na niej artykuły archiwalne, które jednak nie tracą swej aktualności. Życzymy miłej i owocnej lektury!

[txt. i fot. Alicja Berger-Zięba]

ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Alina Kostęska #Antoni Duda #Civitas Christiana Opole #dr hab. Andrzej Szymański #Kamil Sulej #klub #klub "Społeczeństwo" #ks. dr Piotr Sadowski #ks. prof. Stanisław Skobel #Maciej Szepietowski #Opole #społeczeństwo
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej