Poznań: XI Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku

2020/03/9
12-2020-131.jpg

Jest już tradycją, że uroczysta Gala Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka  “Całej Ziemi jednym objąć nie można uściskiem” odbywa się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. W tym roku spotkaliśmy się po raz jedenasty, aby wyróżnić i nagrodzić uczestników konkursu w kategoriach: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka, zapomnianego już niestety poety, krytyka literackiego, eseisty, żołnierza Armii Krajowej, który zginął w Powstaniu Warszawskim.

Celem konkursu pozostaje niezmiennie ukazanie piękna otaczającego nas świata i promowanie młodych artystów. Twórczość artystyczna jest doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, służącym rozwojowi osobowości dzieci i młodzieży, a także odkrywaniu talentów wśród dzieci niepełnosprawnych. Celem konkursu jest także przypomnienie postaci Włodzimierza Pietrzaka i jego twórczości poetyckiej. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji w kategorii plastyka i fotografia były:  Polska, moja Ojczyzna, Natura, Moja rodzina, Moja Lednica oraz Szczęśliwy, kto sobie Patrona św. Józefa ma za Opiekuna… W konkursie wzięło udział 30 uczestników recytując trudną poezję Włodzimierza Pietrzaka, nadając jej własną często niepowtarzalną i ciekawą interpretację. W kategorii plastycznej  otrzymano 869 prac od uczestników z Polski, Australii, Kazachstanu, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Francji a nawet 1 praca z Chin, a w kategorii fotograficznej nadesłano 272 fotografie. Przez 11 lat przez konkurs przewinęło się blisko 12 tysięcy uczestników.

Podczas konkursu jego organizatorom oraz mecenasom wręczone zostały Honorowe Odznaki  Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Odebrali je: prof. dr hab. Tomasz Komorowski z Wydziału Artystycznego UAM w Kaliszu, Izabela Płonka, właścicielka Tłoczni Soków Owocowych TeSO z Kokanina, oraz Mirosława Pankowska, członek Zarządu „Civitas Christiana” w Turku.

Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku przyczynia się nie tylko do rozwoju wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, ale także do promowania zapominanej już dziś postaci i twórczości Włodzimierza  Pietrzaka. Wyrazili to miedzy innymi Premier Mateusz Morawiecki i Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przesyłając pisma okolicznościowe na ręce dyrektora Konkursu Macieja Koniecznego. „Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” napisał Premier Morawiecki, organizując konkurs już jedenasty raz, ma wielkie zasługi. Aktywność tej organizacji, to zgodnie ze słowami Papieża Jana Pawła II budowanie chrześcijańskiego społeczeństwa i kształtowanie obywatelskiego sumienia współczesnego Polaka. Dziękuje za kontynuacje tego dzieła”.

Karol Irmler

/mwż

Marta Witczak Zydowo

Marta Witczak

Politolog, publicystka, podróżniczka. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Turek #fotografia #konkurs #Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka #plastyka #poezja #Turek #Włodzimierz Pietrzak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej