Prof. Jan Łukasiewicz po 66 latach od śmierci wraca do Ojczyzny

2022/11/16
image kai  6 1024x683
Fot. Wikipedia

22 listopada na warszawskim cmentarzu na Starych Powązkach pochowane zostaną sprowadzone z Irlandii doczesne szczątki prof. Jana Łukasiewicza – światowej sławy logika i filozofa, ministra w rządzie Ignacego Paderewskiego, rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a w czasie okupacji niemieckiej konspiracyjnego wykładowcy akademickiego.

Urodził się 21 grudnia 1878 roku we Lwowie w polskiej rodzinie inteligenckiej. Jego praca „O zasadzie sprzeczności u Arystotelesa” zapoczątkowała rozwój logiki matematycznej. Najsłynniejszym jego osiągnięciem było sformułowanie zasad logiki wielowartościowej, której zasady stosowane są do dziś. Jest także twórcą notacji polskiej (1920), podstawy odwrotnej notacji polskiej, sposobu zapisu wyrażeń arytmetycznych szeroko stosowanego w informatyce do dnia dzisiejszego. Łukasiewicz odbudowywał polską naukę jako szef sekcji szkolnictwa wyższego w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, dwukrotny rektor Uniwersytetu Warszawskiego i twórca Polskiego Towarzystwa Logicznego.

W czasie wojny w obawie przed wojskami sowieckimi i aresztowaniem, prof. Łukasiewicz zdecydował się opuścić Ojczyznę w 1944 r. i 2 lata później wyemigrował do Irlandii. Był członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. Zmarł 13 lutego 1956 roku w Dublinie, z dala od ukochanego Lwowa i Polski (jak głosi napis nagrobny).

Z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego doczesne szczątki Jana Łukasiewicza zostaną sprowadzone do kraju. Jest to niejako spełnienie woli tego wybitnego Polaka, który pragnął być pochowanym na ojczystej ziemi i próba przywrócenia o nim pamięci, lecz również przypomnienie losów polskiej inteligencji, która nie godząc się na komunistyczne zniewolenie, udała się na emigrację i nie mogła z niej powrócić.

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Łukasiewicza organizowane są przez Fundację Armenian Foundation. Współorganizatorem jest Uniwersytet Warszawski. Zadanie finansowane jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Msza żałobna odbędzie się we wtorek 22 listopada w kościele pw. Karola Boromeusza (Stare Powązki) o godz. 13.00. Po nich nastąpi przejście konduktu żałobnego na miejsce pochówku (Aleja Zasłużonych) i końcowe uroczystości pogrzebowe.

Źródło: eKAI, Wikipedia

/mdk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jan Łukasiewicz #Jan Łukasiewicz pogrzeb #Powązki #Mateusz Morawiecki #Lwów #ignacy jan paderewski #notacja polska #logika matematyczna #logika wielowartościowa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej