Prudnik-Las: 29. Ogólnopolskie Spotkanie Modlitewno-Formacyjne

2017/06/12
p6112018.jpg

10-11 czerwca 2017 r. w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odbyły się XXIX Ogólnopolskie Spotkania Modlitewno-Formacyjne poświęcone myśli i nauczaniu Stefana kard. Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia.

Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter – z jednej strony poświęcone były modlitwom o rychłą beatyfikację sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, z drugiej – okazją do uczczenia 20-lecia nadania Stowarzyszeniu statusu organizacji katolickiej.

Miejsce to szczególne – otóż w prudnickim klasztorze oo. Franciszkanów w okresie od 6 X 1954 r. do 27 X 1955 r. więziony był Prymas Tysiąclecia. Tu obejrzeć można celę wielkiego Polaka, w której rodziły się Jego największe myśli i idee, w tym o odnowieniu Ślubów króla Jana Kazimierza. Owocem tych przemyśleń były słynne Śluby Jasnogórskie z 1956 r. Mimo ciężkich warunków i niedogodności pobyt Prymasa w Prudniku-Lesie okazał się bardzo owocny dla Kościoła w Polsce, przynosząc mu nową nadzieję w tamtym trudnym czasie.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się 10 czerwca Mszą św. w intencji dziękczynnej za jubileusz 20-lecia. Eucharystii przewodniczył ks. dr Leonard Makiola, asystent kościelny diecezji opolskiej, uhonorowany srebrną odznaką Stowarzyszenia.

Następnie odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Oddziału Okręgowego w Opolu otwarte i poprowadzone przez jego przewodniczącą Alinę Kostęską. Zebranie poszerzone było o gości z całej Polski – obecni byli m.in.: Piotr Sutowicz – dyrektor Oddziału Okręgowego we Wrocławiu, Marcin Sułek – dyrektor Oddziału Okręgowego w Lublinie, a także członkowie i pracownicy Oddziału Okręgowego w Opolu.

Mogliśmy wysłuchać świadectw związanych z nadaniem Stowarzyszeniu statusu organizacji katolickiej przedstawionych przez osoby, które w tych przemianach uczestniczyły (Krzysztof Chwolik, Czesław Janiszewski, Piotr Sutowicz oraz Tadeusz Staszczak). Ciekawym punktem spotkania był wykład prof. Aliny Rynio z KUL-u poświęcony wychowaniu młodzieży w nauczaniu Stefana kard. Wyszyńskiego. Prelegentka podkreślała, jak ważną częścią rozważań i myśli Prymasa była młodzież, jak bardzo troszczył się o jej rozwój duchowy i społeczny, akcentując potrzebę wychowania młodego pokolenia w duchu obowiązkowości i odpowiedzialności. Prymasowki model troski o młodzież zakładał wychowanie wielowymiarowe ze szczególnym uwzględnieniem aspektu religijnego i moralnego.

Centralnym punktem obchodów stała się uroczysta Msza św. odprawiona 11 czerwca.  Tego dnia do sanktuarium przybyło kilkaset osób z Oddziału Okręgowego w Opolu, w tym z Opola, Tychów, Katowic, Gliwic, Kluczborka, Byczyny, Częstochowy. Obecny był także prezes Zarządu Maciej Szepietowski oraz Alina Kostęska, przewodnicząca Zarządu Oddziału Okręgowego w Opolu.

Zgromadzeni udali się do Groty Lurdzkiej obok sanktuarium, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody wzięli udział w Eucharystii pod przewodnictwem JE bp. diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna w intencji rychłej beatyfikacji kard. S. Wyszyńskiego. Ks. biskup w swej homilii podkreślał konieczność czerpania z nauk kard. Wyszyńskiego, który ukochał człowieka i służył mu w swym duszpasterskim powołaniu.

Na zakończenie przybyli wzięli udział w nabożeństwie ze świecami ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Na klasztornym dziedzińcu wszyscy wierni mogli obejrzeć wystawę fotografii wykonanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym poświęconym myśli i rozważaniom Stefana kard. Wyszyńskiego. Organizatorem wydarzenia jest Oddział w Byczynie i Opolu. W 2017 r. odbyła się czwarta edycja konkursu, który pokazuje zainteresowanie młodego pokolenia nauczaniem Prymasa.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, za budowanie pięknej rodzinnej atmosfery oraz życzliwe rozmowy. W ciszy szumiących drzew otaczających sanktuarium mogliśmy odnaleźć Boga, doświadczyć Jego obecności i prosić o potrzebne łaski.  To był czas bardzo owocny duchowo. Zapraszamy już za rok!

Alicja Berger

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Alina Kostęska #Civitas Christiana Byczyna #Civitas Christiana Opole #Czesław Janiszewski #kard. Stefan Wyszyński #Krzysztof Chwolik #ks. bp Łukasz Buzun #Ks. dr Leonard Makiola #Maciej Szepietowski #Marcin Sułek #Piotr Sutowicz #prof. dr hab. Alina Rynio #Prudnik Las #slider #Tadeusz Staszczak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej