Prudnik: Spotkanie wokół osoby i dzieła Prymasa Tysiąclecia

2021/6/15
DSC0201
fot. Jan Pydych

13 czerwca, dokładnie o godz. 11.30, rozpoczęła się Msza Święta w intencji błogosławionych owoców beatyfikacji Sługi Bożego ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, inaugurująca 33. Prudnickie Spotkania modlitewno-formacyjne, poświęcone myśli i nauczaniu Prymasa. Celebrans ks. dr Marek Spyra w swej homilii odniósł się do Ewangelii wg. św Marka (4, 26-34) i przytoczył wspomnienie ks. Prymasa Wyszyńskiego z czasów posługi kapłańskiej wobec żołnierzy podczas wojny. Usłyszeliśmy, że mimo strachu nadzieja jest tą wartością, która nie pozwala nam zaniechać działania dla dobra drugiego człowieka.

Przepełnieni tą wartością kontynuowaliśmy dalszy program naszego spotkania. Aby tradycji stała się zadość Wszyscy pielgrzymi z Wrocławia, Opola, Gliwic, Piotrówki, Świdnicy, Prudnika, a nawet z Bielska-Białej ustawili się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Nie opuszczało nas radosne uniesie ze spotkania wielu kolegów i koleżanek z naszego Stowarzyszenia.

W miejscu upamiętnienia niewoli Prymasa Wyszyńskiego złożyliśmy biało-czerwoną wiązankę kwiatów. Bo tu właśnie w sercu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zrodziło się pragnienie ślubów jasnogórskich. W nawiązaniu do jubileuszu królewskich ślubów Jana Kazimierza złożonych Matce Bożej w katedrze lwowskiej w 1655 roku Prymas postanowił odnowić akt oddania Polski Pani Jasnogórskiej, dostosowując przyrzeczenia do współczesnych czasów, co zaznaczył w swoich „Zapiskach więziennych”. A nawiedzenie celi uwięzienia Wielkiego Prymasa Polski pozwoliło zrozumieć, jak ciężkie były dla Niego te lata uwięzienia. Spotkanie członków Stowarzyszenia w Sali pamięci Prymasa dało nam okazję do przyjacielskich rozmów i jeszcze bardziej umocniło nas w przekonaniu jak potrzebne i ważne są dla nas takie spotkania.

Dzień w uroczym zakątku lasku prudnickiego zakończyła wspólna modlitwa do św. Józefa z prośbą o łaski dla naszych rodzin i gospodarzy Sanktuarium. W roku 2021 – Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego pragniemy szczególnie otwierać się na olbrzymią moc jego autorytetu i czerpać z owoce z jego nauki.

Alina Kostęska

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej