„Radość płynie z nadziei” - zapowiedź wręczenia XII Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża

2020/10/9
Slajd poczatkowy

W przyszły piątek, 16 października 2020 roku, w 13. rocznicę śmierci kardynała nominata Ignacego Jeża, zostanie wręczona Nagroda Jego imienia. Uroczystość odbędzie się w kołobrzeskiej konkatedrze po Mszy Świętej o godzinie 19.00, której przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak, Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Kapituła Nagrody tegoroczną Statuetkę przyznała Panu Szymonowi Cieślarowi za wybitne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze w pracy z młodzieżą. 

Bp Ignacy Jeż był pierwszym ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim – 28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI mianował go biskupem nowo utworzonej diecezji. Ingres do katedry koszalińskiej bp Jeż odbył 22 października 1972 roku. 1 sierpnia 1989 roku złożył rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego, którą papież Jan Paweł II przyjął 1 lutego 1992 roku. Zmarł nagle w Rzymie 16 października 2007 roku, na dzień przed ogłoszeniem nominacji kardynalskiej - stąd przyjęło się nazywanie Go "kardynałem nominatem". Został pochowany w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu.

Bp Jeż był Honorowym Obywatelem Radomyśla Wielkiego, skąd pochodził, ale także Koszalina, Słupska, Połczyna-Zdroju, Katowic i Kołobrzegu. Odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i Orderem Uśmiechu.

Z Testamentu biskupa Ignacego Jeża: O ofiarę Mszy Świętej proszę księży, gdyż silnie wierzę w skuteczność Najświętszej Ofiary, tak jak i proszę o modlitwy diecezjan, którym tyle lat służyłem. Wierzę również głęboko, że Pan Bóg jest Sprawiedliwym Sędzią, który za zło ukarze, ale też za dobro wynagrodzi. Jego sprawiedliwemu osądowi pozostawiam bez reszty osąd czego więcej było w moim życiu. Za darowane w 1945 roku życie, byłem Panu Bogu niepomiernie wdzięczny i stąd płynęła moja pogoda ducha".

Nagrodę, już od dwunastu lat, przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, wspólnie z Kurią diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz diecezjalnym Caritas.

/mg

 

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej