Zapraszamy na "Spotkanie"

2023/02/22
fb ogolny rekolekcje 2023
Grafika profeto.pl

Wielki Post to czas bardzo osobisty, czas oczekiwania, czas ukrycia, czas działania… Te 40 dni to także czas spotkania. Dlatego po raz kolejny zapraszamy Was do stołu spotkania, karmienia się i dzielenia. Przy stole usiądzie Józef Broda z Tym, który jest najważniejszy, który kocha miłością przez wielkie M… z Bogiem.

Zapraszamy, usiądźcie i Wy, nie dajcie się prosić, po prostu usiądźcie, spotkajmy się razem.

Kolejne odcinki rekolekcji „Spotkanie” będą ukazywały się od 27 lutego w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu.

Przed rozpoczęciem rekolekcji zachęcamy do zapoznania się z fragmentem pisma św. Maksymiliana Marii Kolbego dotyczącego Wielkiego Postu. Pismo powstało w Grodnie, przed marcem 1923 r. 

A jednak pokuta to nie tylko wyłączny przywilej św. Pawła, ani „błąd” średnich wieków, ale obowiązek i to ścisły obowiązek wszystkich, bo nikt nie jest bez grzechu. I nie „średnie” dopiero wieki zaczęły „błądzić”, ale od pierwszych wieków Kościoła wierni, posłuszni nakazom Chrystusa Pana, ujarzmiali swoje ciało.

Chrystus Pan sam pościł przez 40 dni na puszczy i nakazał pokutę pod grozą zatracenia. „Jeżeli pokutować nie będziecie, wszyscy pospołu zginiecie” (Łk 13,5). A święty Piotr naucza w świątyni: „Pokutujcie i nawróćcie się, by grzechy wasze były zgładzone” (Dz 3,19).

Pierwsi też już chrześcijanie spełniali uczynki pokutne, a nawet wielki post był im już znany. Wspomina o tym święty Augustyn (zm. 430), św. Jan Chryzostom (zm. 407), Orygenes (zm. 253) i św. Ireneusz (zm. 202). Zachęcają oni wiernych do gorliwego odbycia wielkiego postu i piętnują tych, którzy go nie zachowywali wedle ówczesnej surowości – przecież to jeszcze nie wieki średnie.

Każdy więc, kto chce się zbawić, musi pokutować.

Kościół święty chociaż całkowicie pokuty znieść nie może, to jednak na mocy władzy, otrzymanej od Chrystusa Pana, oznacza sposób pokutowania stosownie do czasu i miejsca.

Opracowano z wykorzystaniem materiałów organizatora rekolekcji Profeto.pl oraz fragmentu wpisu archiwalnego Radia Niepokalanów radioniepokalanow.pl/kazdy-kto-chce-sie-zbawic-musi-pokutowac-sw-maksymilian-o-poscie/.

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Rekolekcje wielkopostne #Profeto #e-civitas #patronat medialny #kwartalnik Civitas Christiana #św. Maksymilian Kolbe #Radio Niepokalanów
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej