Rekordowy festiwal ,,Hej Panie Jezu’’

2019/02/12
5c3da55cace93-o-full.jpg

Zofia i Arkadiusz Chybalscy z radomszczańskiej Civitas Christiana podsumowali XVI edycję Festiwalu “Hej, Panie Jezu”, nad którym honorowy patronat objął metropolita częstochowski ks. arcybiskup Wacław Depo. Dzieci i młodzież śpiewały tradycyjne kolędy, pastorałki i piosenki bożenarodzeniowe oraz autorskie utwory, specjalnie pisane na festiwal po polsku angielsku, rosyjsku i ukraińsku.

– Otrzymaliśmy ponad sto zgłoszeń. To rekord. Na tegorocznym festiwalu kilku uczestników pokonało wiele kilometrów – informuje Zofia Chybalska, organizator festiwalu. Młodzi artyści przysłali zgłoszenia z Kielc, Katowic i Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym roku uczestnicy wykonywali tylko jeden utwór, ze względu na rekordową ilość zgłoszeń. Przesłuchania rozpoczęły się 15 stycznia. Po przesłuchaniach jury wyłoniło 28 laureatów, w tym 14 wyróżnionych. 20 stycznia w kolegiacie św. Lamberta w Radomsku odbył się koncert finałowy. Można było wysłuchać 14 utworów młodych artystów. Nagrody wręczali proboszcz kolegiaty św. Lamberta w Radomsku ks. Antoni Arkit, prezydent Radomska Jarosław Ferenc, przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego Krzysztof Zygma i przewodniczący Rady Miasta Radomsko Rafał Dębski, jury festiwalu i dyrektorzy szkół.

Słowa do kolędy ,,Hej Panie Jezu’’ napisał Ernest Bryll a muzykę Arkadiusz Chybalski. Właśnie ta kolęda stała się hymnem festiwalu. Otwarty Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych ,,Hej panie Jezu’’ jest organizowany od 2004 r.

Festiwal to jednak przede wszystkim Zofia i Arkadiusz Chybalscy. Katechetka, działająca w radomszczańskim „Civitas Christiana”, która w czasie lekcji gra na gitarze, organizuje jasełka i nauczyciel muzyki oraz kompozytor. Dom państwa Chybalskich to biuro festiwalu, które zaczyna intensywną pracę już w listopadzie. Efekty są, stale rośnie liczba uczestników. W tym roku było ich ponad 80, najwięcej z województwa śląskiego, bo tam nadaje radio Fiat, obok m.in. „Niedzieli” patron medialny. Festiwal to ogromne przedsięwzięcie, jedyne takie w regionie. Wychował już jedno pokolenie muzyków. Ci, którzy śpiewali w pierwszych festiwalach w najmłodszej kategorii wiekowej, w tym roku śpiewali w najstarszej. Dorastają razem z festiwalem albo przygotowują do niego dzieci i młodzież. Duża liczba uczestników spowodowała zmiany organizacyjne. Z jednej szkoły może być tylko trzech uczestników w danej kategorii, muszą się więc odbywać eliminacje szkolne.

Wszyscy laureaci otrzymują mosiężne statuetki, wykonane na kamiennej podstawie przez częstochowskiego plastyka Mariusza Chrząstka. Co roku inne.

Anna Staniaszek

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bożenarodzenie #Civitas Christiana Radomsko #hej panie jezu #kolędy #pastorałki #przesłuchania #Radomsko #rekord #śpiew
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej