Relacja z konferencji poświęconej o. Rafałowi Kiernickiemu we Lwowie

2015/09/26

5–7 września br. we Lwowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 20. rocznicy śmierci sługi Bożego biskupa Rafała Kiernickiego OFMConv. Konferencja z udziałem prelegentów z Polski i Ukrainy, duchowieństwa i świeckich, została zorganizowana przez Centrum UCRAINICUM Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Ośrodek Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej Obrządku Łacińskiego oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Konferencja przebiegała pod honorowym patronatem arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego.

Postać o. Rafała jest we Lwowie bardzo dobrze znana wiernym nie tylko Kościoła rzymskokatolickiego, ale również grekokatolikom i prawosławnym – powiedział biskup senior Marian Buczek, który przez wiele lat pracował w kurii lwowskiej. Przypomniał, że 16 stycznia 1991 r. papież Jan Paweł II oficjalnie wznowił działalność Kościoła katolickiego na dzisiejszej Ukrainie oraz mianował biskupów łacińskich z abp. Marianem Jaworskim na czele, a także zatwierdził biskupów greckokatolickich, którzy działali w podziemiu.

Wśród nowo mianowanych biskupów był długoletni proboszcz katedry lwowskiej o. Rafał Władysław Kiernicki, franciszkanin konwentualny. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski, 3 czerwca 1991 r. w Lubaczowie zwrócił się szczególnie do o. Rafała: „Pragnę powitać najpierw seniora, któż go nie zna – ojciec Rafał! Przez tyle lat, dziesięciolecia, przez tyle cierpień i upokorzeń był wiernym stróżem tego skarbu, tego znaku tożsamości Kościoła, jakim jest prastara lwowska katedra łacińska”.

Rafał Władysław Kiernicki przez lata dyktatury komunistycznej i represji antykościelnych był legendarnym duszpasterzem i stróżem katedry lwowskiej. „Zakonnik otwierał się na potrzeby duchowe Polaków i Ukraińców, łacinników i grekokatolików. Obecnie ze wszech miar może on uchodzić za symbol pojednania duchowego i wzór koegzystencji obu Kościołów, a także obu narodowości”– zaznaczył prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum UCRAINICUM Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dyrektor Ośrodka Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej Obrządku Łacińskiego. Zwrócił również uwagę, że obecna sytuacja naznaczona radykalizmem i wrogością nasilającą się w pewnych środowiskach powinna być łagodzona przez duchowe wzbogacanie, wczytywanie się w swoją historię, pisaną m.in. przez takie postaci, jak o. Rafał.

tekst i fot. Konstanty Czawaga

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Mieczysław Mokrzycki #civitas christiana #Konferencja we Lwowie #kościół katolicki #o. Rafał Kiernicki #prof. Mieczysław Ryba #Ukraina
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej