Zakrzewo jest bardzo urokliwym miejscem. Czuć tam polskość, przywiązanie społeczności tam mieszkającej do tradycji, czuć szacunek, który mają do swojej tożsamości i korzeni, których reprezentantami bez wątpienia są dwie postacie – ks. dr Bolesław Domański i Janina Kłopocka, której upamiętnienie 120 rocznicy urodzin obchodziliśmy w bieżącym roku.
W sobotę 14 grudnia 2024 roku miała miejsce uroczystość symbolicznego odsłonięcia po renowacji malowideł autorstwa Janiny Kłopockiej, znanej przede wszystkim z zaprojektowania słynnego Rodła – znaku Związku Polaków w Niemczech. Odrestaurowane freski, które zatytułowano „Polski Rok Obrzędowy, zostały namalowane w 1937 roku w działającym wówczas od dwóch lat Domu Polskim w Zakrzewie. Przedstawiają one zarówno tradycje religijne, jak i obrzędy ludowe, którymi społeczność żyła w tamtych czasach i które w ciągu całego roku były dla niej najistotniejsze. Kłopocka stworzyła freski wspólnie z Jadwigą Koniuszewską i Romanem Soleckim. Przetrwały niestety zaledwie dwa lata, gdyż po wybuchu II wojny światowej niemieckie władze nakazały usunięcie dekoracji. Długo po zakończeniu wojny, bo w 1972 roku, odsłonięto wszystkich 8 polichromii, dotąd przykryte tynkiem, który nie spowodował ich znacznej degradacji. W ciągu kilku miesięcy 2024 roku trwały prace konserwacyjne, mające na celu przywrócenie estetyki i dawnego piękna fresków.
Podczas wydarzenia miało również miejsce przekazanie do Domu Polskiego w Zakrzewie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, pośmiertnie przyznanego księdzu dr. Bolesławowi Domańskiemu. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które było wnioskodawcą nadania niezłomnemu proboszczowi z Zakrzewa tego najwyższego odznaczenia, otrzymało je z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy 4 czerwca 2024 roku. Najlepszym miejscem na eksponowanie Orderu jest Izba Pamięci ks. dr. Bolesława Domańskiego znajdująca się w Domu Polskim w Zakrzewie, do której odznaczenie zostało przekazane przez obecnych reprezentantów Stowarzyszenia – wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Marcina Sychowskiego, członka zarządu Mateusza Gawrońskiego i członków oddziału w Pile Stanisława Pawełka i Jacka Stróżyńskiego. Myśląc o tym odznaczeniu należy pamiętać, że jest ono symbolem zasług na rzecz Polski oraz głębokiego zaangażowania w życie wspólnoty narodowej, a ks. Bolesław Domański cechował się dodatkowo wytrwałością w obliczu trudności i wiarą, która kierowała jego działaniami. Stał się wzorem, który mobilizuje i inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego, co w praktyczny sposób „Civitas Christiana” realizuje prawie od 40 lat, przyznając nagrodę, której niezłomny proboszcz patronuje.
Podczas uroczystości wystąpiły lokalne zespoły, które wzbogaciły ją muzyczną oprawą – Zespół Pieśni i Tańca „Rodlanie” oraz Chór „Tęcza”.
/mdk