W minioną sobotę zakończyły się XXIV Targi Wydawców Katolickich w Lublinie. Trwająca od czwartku trzydniowa impreza odbywała się w gmachu Collegium Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydarzenie wróciło w takiej skali po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Targi zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.
W czwartek uroczystego otwarcia Targów dokonali wspólnie ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prorektor ds. administracyjnych KUL, Robert Gmitruczuk – wicewojewoda lubelski oraz Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Ks. prof. Sitarz powiedział przy tej okazji m.in.: „Książka zawiera słowa. Słowa o rzeczywistości i słowa o tym Słowie, które było na początku. Przez które wszystko się stało. A bez niego nic się nie stało. I dlatego też bardzo serdecznie dziękuję organizatorom za to, że możemy tutaj na KUL-u mieć przegląd wszelkich wydawnictw katolickich i każdy może podejść, obejrzeć i kupić sobie coś, co go interesuje (…) W tym czasie, w którym dążymy do osiągnięć cywilizacyjnym, do wchłonięcia wszelkich działań za pośrednictwem internetu, książka jest nadal aktualna. I książka ubogaca nasze człowieczeństwo. I dlatego też dziękując organizatorom i wydawcom życzę, aby jak najwięcej książek trafiło do ludzi i jak najwięcej ludzie współcześni czytali książek. Szczęść Boże!”
Trwające od czwartku do soboty wydarzenie było frekwencyjnym sukcesem, a w Targach wzięło udział kilkanaście wydawnictw. Nie zabrakło spotkań z autorami, a wśród odwiedzających można było spotkać zarówno całe rodziny z dziećmi, młodzież akademicką, entuzjastów literatury czy osoby poszukujące przedświątecznych okazji cenowych. W gronie wystawców bogatą ofertę przygotował także Instytut Wydawniczy PAX. Prócz znanych i cenionych od lat tytułów (m.in. pełna oferta książek Zofii Kossak), sporym zainteresowaniem cieszyła się nowa oferta publikacji z zakresu katolickiej nauki społecznej (Daniel K. Finn „Etyka w biznesie i katolicka nauka społeczna”, D. Sorrentino „Ekonomia człowieka”) oraz spuścizny bł. Stefana Wyszyńskiego („Miłość i sprawiedliwość społeczna”).
Targom towarzyszyła także wystawa poświęcona katolickiej nauce społecznej i Prymasowi Tysiąclecia, przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w ramach działalności Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego.
/mdk