Rodzina Ulmów zostanie błogosławionymi. Także ich nienarodzone dziecko

2022/12/19
Rodzina Ulmow1
Fot. eKai.pl

17 grudnia 2022 papież Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie sług Bożych Józefa i Wiktorii UImów z dziećmi z Markowej na Podkarpaciu. Data i miejsce ich beatyfikacji zostanie podane w późniejszym terminie. Wśród beatyfikowanych będzie też nienarodzone dziecko Wiktorii i Józefa.

Józef Ulma przyszedł na świat 2 marca 1900 roku w Markowej jako siódme dziecko Marcina Ulmy i Franciszki z domu Kluz. W 1935 r. Józef ożenił się z pochodzącą także z Markowej Wiktorią Niemczak, urodzoną 10 grudnia 1912 roku. Dziewięć lat małżeństwa przyniosło Ulmom sześcioro potomstwa: Stanisławę (ur. 18 VII 1936), Barbarę (ur. 6 X 1937), Władysława (ur. 5 XII 1938), Franciszka (ur. 3 IV 1940), Antoniego (ur. 6 VI 1941) i Marię (ur. 16 IX 1942). Na wiosnę 1944 roku Wiktoria spodziewała się przyjścia na świat kolejnego dziecka.

Ich życie przepełnione było wiarą i opierało się na dwóch przykazaniach: miłości Boga i bliźniego. Od drugiej połowy 1942 roku, pomimo biedy i ciągłego zagrożenia życia ze strony okupanta niemieckiego, Ulmowie przez około półtora roku ukrywali na strychu swego domu ośmioro Żydów. Za wierność ewangelicznemu przykazaniu miłości bliźniego 24 marca 1944 r. Józef i Wiktoria ponieśli śmierć z rąk żandarmów niemieckich. Wraz z nimi rozstrzelane zostały również ich dzieci oraz Żydzi, którym udzielili schronienia. Umarło także nienarodzone dziecko Ulmów. Zostało zamordowanych 17 osób.

„Szczególnie ta beatyfikacja nienarodzonego dziecka jest uznaniem, że dziecko już w łonie matki jest istotą ludzką i należy się tej osobie ochrona i troska“ – podkreślił bp Stanisław Jamrozek, który był postulatorem procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym. „To unikatowe wydarzenie w historii Kościoła, które stanowi piękne przesłanie dla świata, pokazując prawdę o świętości życia już od samego momentu poczęcia.” – komentuje informację Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się 29 września 1994 roku w Pelplinie. Miała miejsce wtedy pierwsza sesja dochodzenia diecezjalnego dotyczącego Sług Bożych ks. Henryka Szumana i  Towarzyszy, domniemanych męczenników II wojny światowej. Do tego grona zostali włączeniu Ulmowie. Biorąc pod uwagę stale wzrastającą opinię męczeństwa, którą cieszy się Rodzina, a także dla większego podkreślenia przykładu ich życia i tragicznej śmierci, Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski obrządku łacińskiego, zwrócił się do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o wyłączenie z procesu sługi Bożego Henryka Szumana i Towarzyszy, sprawy sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga Dzieci. Dykasterium Stolicy Apostolskiej 20 lutego 2017 r., przychyliło się do tej prośby. W ten sposób został otwarty nowy i niezależny proces, który prowadzony jest od tamtego momentu przez Archidiecezję Przemyską obrządku łacińskiego.

Źródło: eKai.pl; FB Magdalena Korzekwa-Kaliszuk

/mdk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Rodzina Ulmów #męczennicy #Józef Ulma #Wiktoria Ulma #Magdalena Korzekwa-Kaliszuk #bp Stanisław Jamrozek #abp Adam Szal #betyfikacja Ulmów #archidiecezja przemyska #II wojna światowa #żydzi #Holocaust
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej