Rok Zofii Kossak | e-wydanie Miesięcznika „Civitas Christiana” do pobrania

2018/12/1
bez-tytulu-2.png

„Moje książki i ja – to jedno. Cokolwiek kiedy pisałam (…) było wyrazem mego przekonania i nie mogłabym cofnąć żadnej z dawnych wypowiedzi. Sens życia i cel życia – hierarchia uczuć i obowiązków względem Boga i człowieka, utrwalone są we mnie dozgonnie”. Autorką tych słów, wypowiedzianych dla jednej z emigracyjnych gazet w latach 50. minionego wieku, jest Zofia Kossak. Postać niezwykła, fascynująca, której udziałem był niesamowity hart ducha i odwaga, a równocześnie skromność i pokora. Postać, której twórczość i postawa przez dekady edukowała, inspirowała i wpływała na moralne wybory pokoleń Polaków. 

e-wydanie do pobrania

Przy tym wszystkim Zofia Kossak, niegdyś popularna pisarka, to paradoksalnie postać nadal do końca nie odkryta, niedoceniona a w ostatnich dziesięcioleciach nawet celowo pomijana. Przyczyn tego stanu rzeczy zapewne jest kilka. Nie czas i miejsce teraz to analizować. Tym bardziej z satysfakcją należy przyjąć decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o uhonorowaniu w 100. rocznicę odzyskania niepodległości pośmiertnie Zofii Kossak najwyższym odznaczeniem Rzeczpospolitej – Orderem Orła Białego. Cieszy fakt, że Zofia Kossak znalazła się w gronie 25 jakże różnych postaci świata polityki, sportu, nauki, kultury, duchowieństwa zasłużonych dla odzyskania niepodległości Ojczyzny. Ufam, że to wydarzenie pomoże przypominać dziedzictwo pisarstwa, ale też śmielej mówić o aktualność jej przesłania, bo jak trafnie zostało to napisane na stronie jednego z oddziałów „Civitas Christiana”: Stowarzyszenie pamiętało o Zofii Kossak zanim to było modne. I dodam już od siebie: czyniło to konsekwentnie na polu wydawniczym i broniąc dobrego imienia Zofii Kossak.

Numer bieżący naszego miesięcznika stanowi więc skromne i zapewne niepełne podsumowanie roku 2018 – roku, w którym przypominając półwiecze śmierci Zofii Kossak, staraliśmy się jako Stowarzyszenie złożyć hołd i wydobyć esencję pisarstwa oraz myśli tej znamienitej postaci rodzimej kultury. Zaangażowanie i entuzjazm towarzyszący tej pracy spowodował, że podczas wrześniowego posiedzenia Rady Głównej Stowarzyszenia podjęto specjalną uchwałę na rok 2019 o kontynuowaniu i podejmowaniu działań, które będą przypominać Polakom tę wielką postać i Jej twórczy dorobek. Szczególnie ważne jest ukazywanie Jej postawy życiowej – konsekwentnego trwania w Bogu, które objawia się w miłości, służbie bliźniemu i Ojczyźnie bez względu na okoliczności. To cytat z dokumentu, a przed nami zadanie, by nadchodzący rok, w którym obchodzić będziemy 130. Rocznicę urodzin pisarki, był autentycznym Rokiem Zofii Kossak!

Maciej Szepietowski

Życzymy miłej lektury!

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek redakcji i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#50. rocznica śmierci Zofii Kossak #Andrzej Duda #grudzień #Order Orła Białego #pisarka #slider #Zofia Kossak
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej