Rok Zofii Kossak | e-wydanie Miesięcznika „Civitas Christiana” do pobrania

2018/12/1
bez-tytulu-2.png

„Moje książki i ja – to jedno. Cokolwiek kiedy pisałam (…) było wyrazem mego przekonania i nie mogłabym cofnąć żadnej z dawnych wypowiedzi. Sens życia i cel życia – hierarchia uczuć i obowiązków względem Boga i człowieka, utrwalone są we mnie dozgonnie”. Autorką tych słów, wypowiedzianych dla jednej z emigracyjnych gazet w latach 50. minionego wieku, jest Zofia Kossak. Postać niezwykła, fascynująca, której udziałem był niesamowity hart ducha i odwaga, a równocześnie skromność i pokora. Postać, której twórczość i postawa przez dekady edukowała, inspirowała i wpływała na moralne wybory pokoleń Polaków. 

e-wydanie do pobrania

Przy tym wszystkim Zofia Kossak, niegdyś popularna pisarka, to paradoksalnie postać nadal do końca nie odkryta, niedoceniona a w ostatnich dziesięcioleciach nawet celowo pomijana. Przyczyn tego stanu rzeczy zapewne jest kilka. Nie czas i miejsce teraz to analizować. Tym bardziej z satysfakcją należy przyjąć decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o uhonorowaniu w 100. rocznicę odzyskania niepodległości pośmiertnie Zofii Kossak najwyższym odznaczeniem Rzeczpospolitej – Orderem Orła Białego. Cieszy fakt, że Zofia Kossak znalazła się w gronie 25 jakże różnych postaci świata polityki, sportu, nauki, kultury, duchowieństwa zasłużonych dla odzyskania niepodległości Ojczyzny. Ufam, że to wydarzenie pomoże przypominać dziedzictwo pisarstwa, ale też śmielej mówić o aktualność jej przesłania, bo jak trafnie zostało to napisane na stronie jednego z oddziałów „Civitas Christiana”: Stowarzyszenie pamiętało o Zofii Kossak zanim to było modne. I dodam już od siebie: czyniło to konsekwentnie na polu wydawniczym i broniąc dobrego imienia Zofii Kossak.

Numer bieżący naszego miesięcznika stanowi więc skromne i zapewne niepełne podsumowanie roku 2018 – roku, w którym przypominając półwiecze śmierci Zofii Kossak, staraliśmy się jako Stowarzyszenie złożyć hołd i wydobyć esencję pisarstwa oraz myśli tej znamienitej postaci rodzimej kultury. Zaangażowanie i entuzjazm towarzyszący tej pracy spowodował, że podczas wrześniowego posiedzenia Rady Głównej Stowarzyszenia podjęto specjalną uchwałę na rok 2019 o kontynuowaniu i podejmowaniu działań, które będą przypominać Polakom tę wielką postać i Jej twórczy dorobek. Szczególnie ważne jest ukazywanie Jej postawy życiowej – konsekwentnego trwania w Bogu, które objawia się w miłości, służbie bliźniemu i Ojczyźnie bez względu na okoliczności. To cytat z dokumentu, a przed nami zadanie, by nadchodzący rok, w którym obchodzić będziemy 130. Rocznicę urodzin pisarki, był autentycznym Rokiem Zofii Kossak!

Maciej Szepietowski

Życzymy miłej lektury!

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#50. rocznica śmierci Zofii Kossak #Andrzej Duda #grudzień #Order Orła Białego #pisarka #slider #Zofia Kossak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej