Rychwał w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

2014/10/14

Od kiedy w maju ubiegłego roku ogłoszono na Jasnej Górze Sługę Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem naszego Stowarzyszenia, we wszystkich niemal jego oddziałach starano się uczcić ten doniosły fakt. W okręgu wielkopolskim Stowarzyszenia odbyło się już kilka inicjatyw w ramach projektu „Kardynał Wyszyński na ziemi Wielkopolskiej”.

Na wielkopolskim pielgrzymim szlaku kardynała, było kiedyś przede wszystkim Gniezno, jego w części prymasowska wtedy stolica, był Poznań, Kalisz i mniejsze ośrodki, które zaszczycał Prymas swoją obecnością: Wągrowiec, kojarzony z ks. Jakubem Wujkiem – tłumaczem Biblii, Obra niedaleko Wolsztyna, gdzie rezydują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej czy Górka Klasztorna koło Piły, z Misjonarzami Świętej Rodziny. Obecność Prymasa w tych dwu ostatnich miejscowościach wiązała się z jubileuszem 50-lecia działalności tych zgromadzeń zakonnych w Polsce.

W niedzielę 5 października w miasteczku Rychwał, niedaleko Konina, staraniem tamtejszego Oddziału „Civitas Christiana” i parafii, odsłonięto tablicę w hołdzie temu Słudze Bożemu. Wygrawerowano na niej podobiznę Prymasa i napis: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko co czynię dla Kościoła, czynię dla Niej. W hołdzie Wielkiemu Prymasowi 1000-lecia, Katolickie Stowarzyszenie »Civitas Christiana« i wspólnota parafialna. Rychwał 2014”. Tablicę zaprojektował i wykonał Sławomir Swędkowski z pobliskiego Trąbczyna.

Tablicę poświęcił ksiądz prałat Artur Niemira – kanclerz Kurii diecezji włocławskiej, który sprawował mszę świętą i wygłosił homilię. Odnosząc się do czytań mszalnych przypadających na tę niedzielę, stwierdził, że „Winnicą Pana Zastępów jest Kościół Święty”. Dlatego Bóg posyła ludzi, którzy mają się troszczyć o tę Winnicę, bez względu na jawiące się trudności, niebezpieczeństwa i związane z tym ryzyko. Takim człowiekiem, którego posłał Bóg, był na pewno Sługa Boży ksiądz kardynał Stefan Wyszyński, niegdysiejszy kapłan diecezji włocławskiej. Prymas często odwoływał się do Chrztu Polski, bez którego, jak mówił Prymas, nie byłoby dziś Polski. Naród był dla Prymasa „rodziną rodzin”, stąd tak bardzo się troszczył o rodzinę, o dzieci, nawoływał do szacunku dla Matki. Jego troska o rodzinę była wielką troską o Ojczyznę…

Zwracając się niemal na końcu swojej homilii do nas, obecnych na Eucharystii członków Stowarzyszenia, ksiądz prałat Niemira zaapelował, byśmy uczynili przedmiotem szczególnej medytacji całe dziedzictwo Prymasa:
– Wpatrując się dziś w postać kardynała Wyszyńskiego i prosząc o jego rychłą beatyfikację „czyńcie to, czego się nauczyliście a Bóg pokoju, niech będzie z wami” – zakończył homilię słowami świętego Pawła z drugiego czytania tej niedzieli (Flp 4,6 – 9).

Po ceremonii odsłonięcia i poświęcenia tablicy, w której uczestniczyli liczni parafianie i członkowie Stowarzyszenia, miejscowi oraz przyjezdni, po okolicznościowych przemówieniach przedstawicieli miejscowych władz samorządowych i Stowarzyszenia oraz po odmówieniu modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego, nastąpiło przejście do pobliskiej sali miejscowej OSP. Tam kilku zasłużonych członków Oddziału, otrzymało brązowe odznaki honorowe Stowarzyszenia, które wręczył przewodniczący Okręgu w Poznaniu – Karol Irmler.

fot. Marzena Grubska

Włodzimierz J. Chrzanowski

Całość relacji i zdjęć dostępna na stronie Oddziału Okręgowego “Civitas Christiana” w Poznaniu

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #irmler #kard. Stefan Wyszyński #Rychwał #tablica
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej