Siedmiotysięczny Orszak Trzech Króli w Gnieźnie

2015/01/9

6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego w Gnieźnie, trzej królowie wyruszyli aby złożyć dary Dzieciątku Jezus przy Katedrze Gnieźnieńskiej.

Atmosfera wspólnoty, śpiew kolęd i piękna pogoda towarzyszyły barwnemu pochodowi, który wyruszył z trzech punktów Gniezna. Każda z grup miała przypisany sobie kolor symbolizujący poszczególne kontynenty: Europa – kolor czerwony – ta grupa ruszyła spod siedziby stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy Bednarskim Rynku 4A, Azja – kolor zielony, Afryka – kolor niebieski.

Królowie wraz ze swoją świtą musieli najpierw dotrzeć pod Teatr im A. Fredry w Gnieźnie, gdzie zostali oficjalnie powitani przez tłum ustrojony w kolorowe korony. Następnie Orszak wyruszył w stronę katedry gnieźnieńskiej. W towarzystwie aniołów i rycerzy rozdawano orszakowe cukierki, a mieszkańcy w kolorowych koronach ufnie podążali za królami. Na trasie Orszaku przy pomniku św. Wojciecha do Orszaku dołączył Herod w wojskowym samochodzie wraz z dworzaninem i gwiazdą betlejemską aby wspólnie zmierzać ku Świętej Rodzinie. Idąc w stronę katedry zgromadzony lud zatrzymał się, aby wysłuchać dialogu heroda z dworzaninem. Następnie na Gnieźnieńskim rynku do Orszaku dołączyły diabły i anioły z drogowskazami do Betlejem. Po dotarciu pod katedrę gnieźnieńską królowie złożyli dary Dzieciątku Jezus, a ich świta odśpiewała Świętej Rodzinie kolędy i pastorałki. Po złożeniu darów Orszak został powitany przez Jego Ekscelencję Księdza Prymasa Wojciecha Polaka, który powiedział do zgromadzenia: Cieszę się, że tylu z was przychodzi w ten sposób do Jezusa, że włączyliście się w tę wspólnotę serc idących do Pana. On daje nam prawdziwą radość, zatem uśmiechnijmy się trochę i niech radość będzie w naszych sercach – mówił abp Polak. Prosił również, by tę radość zanieść do domów – do najbliższych i tych, którzy jej szczególnie potrzebują. To radość z tego, że Jezus jest naszym Panem i Bogiem. On mówi nam: nie bójcie się, jestem dla was i z wami. To jest przesłanie, które co roku płynie od Nowonarodzonego. Nie bójmy się więc przychodzić do Jezusa. On niczego nam nie zabiera, a wszystko daje. On czyni nasze życie pięknym, wartościowym i bożym. Spotykajmy się z Jezusem w Słowie Bożym i w Eucharystii. Po skierowanych słowach Ksiądz Prymas zachęcił jeszcze do wspólnego kolędowania, a na zakończenie pobłogosławił zgromadzony tłum.

Orszak w Gnieźnie odbył się po raz trzeci i z roku na rok gromadzi coraz więcej sympatyków. Jednym z głównych organizatorów Orszaku było Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Gnieźnie.

Fotogaleria dostępna pod adresem :

 gniezno24.com

informacjelokalne.pl

www.archidiecezja.pl

Ewelina Goździewicz

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #gniezno #Orszak Trzech Króli #prymas polak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej