Spotkanie: “Duchowieństwo wolsztyńskie w czasie Powstania Wielkopolskiego”

2018/01/15
kopia1-768x419.jpg

„Dzieje Powstania Wielkopolskiego i w ogóle dzieje odzyskania niepodległości przez Polskę były naznaczone żywą obecnością Kościoła, który niósł człowiekowi Boga…” – powiedział bp Grzegorz Balcerek, podczas Mszy świętej z okazji 99 rocznicy wybuchu tego jednego z nielicznych, jak wiemy, powstań niepodległościowych narodu Polskiego.

W wigilię uroczystych obchodów wyzwolenia Wolsztyna w Powstaniu Wielkopolskim, w siedzibie Biura Promocji i Turystyki Urzędu  Miejskiego, odbyło się spotkanie, poświęcone roli duchowieństwa  byłego powiatu babimojskiego z siedzibą w Wolsztynie, w tym Powstaniu.  Przez lata przemilczano niestety fakt, że duchowni z wielkim poświęceniem służyli wówczas sprawie narodowo – wyzwoleńczej. Wspomnieć tu należy choćby kilku takich wspaniałych kapłanów z  terenu dawnego powiatu jak księża: Leopold Zygarłowski z Wolsztyna, Alfons Graszyński Gościeszyna, Józef Zalewski z Przemętu, Paweł Białas z Ruchocic, Stanisław Kamiński z Kębłowa, Władysław Czarnecki z Kopanicy, Stanisław Michalski z Siedlca, Stefan Łukowski z Babimostu, czy Stanisław Dudziński z Nowego Kramska.

Ks. Leopold Zygarłowski (1868 – 1924) – arch. D. Poszwińskiego

Ale byli też  inni. O różnych formach ich zaangażowania w zrywie powstańczym, mówił pan Dariusz Poszwiński, i to głównie na podstawie materiałów zebranych przez siebie i  zawartych potem w swej pracy magisterskiej, napisanej na Wydziale Teologicznym UAM -u, pod kierunkiem ks. prof. Bernarda Kołodzieja.

Ks. Paweł Białas (1876 – 1942) – arch. D. Poszwińskiego

Druga część wspomnianego spotkania przebiegała już w klimacie trwającego jeszcze do niedzieli Chrztu Pańskiego, okresu Bożego Narodzenia, a więc opłatka, kolęd i okolicznościowych recytacji, przygotowanych i przedstawionych przez harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Świętnie, pod kierunkiem dyrektora Jerzego Luftmanna.

W spotkaniu, wśród dość licznie, jak na możliwości lokalowe, przybyłych uczestników, byli też: przewodniczący Rady Miejskiej – Jarosław Adamczak, wicestarosta – Piotr Krajewski i przewodniczący Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia„Civitas Christiana” w Poznaniu – Karol Irmler. Burmistrza Wolsztyna reprezentowała tym razem pani Katarzyna Jęczmionka z Biura Promocji.

Organizatorem spotkania był wolsztyński Oddział  „Civitas Christiana”.

Włodzimierz Chrzanowski, fot. Archiwum D. Poszwińskiego, “Głos Wolsztyński”

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Wolsztyn #Dariusz Poszwiński #historia #Jarosław Adamczak #Karol Irmler #Katarzyna Jęczmionka #ks. Alfons Graszyński #ks. bp Grzegorz Balcerek #ks. Józef Zalewski #ks. Leopold Zygarłowski #ks. Paweł Białas #ks. prof. Bernard Kołodziej #ks. Stanisław Dudziński #ks. Stanisław Kamiński #ks. Stanisław Michalski #ks. Stefan Łukowski #ks. Władysław Czarnecki #księża #patriotyzm #Piotr Krajweski #Włodzimierz Chrzanowski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej