Statuetki Toruńskiego Anioła 2019 przyznane!

2019/10/9
2019-09-29-anielskie-spotkania-014.jpg

29 września 2019 r., w Święto Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, zakończył się festiwal Anielskie Spotkania. Jego kulminacyjnym momentem tradycyjnie była uroczystość wręczenia statuetek Toruńskiego Anioła połączona z Koncertem Galowym.


Anielskie Spotkania odbywają się w Toruniu od 2005 roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Niezmiennie najważniejszą misją festiwalu jest promocja idei wolontariatu wśród młodzieży i dorosłych, przy zaangażowaniu jak najszerszej liczby miejskich instytucji, m.in. przedszkoli, szkół, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic środowiskowych. Na czternastą edycję organizatorzy przygotowali różnego rodzaju wystawy, koncerty, zajęcia edukacyjne czy wernisaż. To świetna okazja na integrację środowiska wolontariuszy, a także promowanie turystycznych, kulturalnych oraz artystycznych walorów Torunia.

Koncert Galowy kończący czternastą edycję festiwalu odbył się w niedzielę 29 września 2019 roku w Dworze Artusa. W części muzycznej Artyści Scen Warszawskich zaprezentowali piosenki Wojciecha Młynarskiego. Stałym punktem wydarzenia jest ogłoszenie laureatów Toruńskiego Anioła. Statuetki wręczał prezydent Michał Zaleski.

– Anielskie spotkania adresowane są do ludzi wyjątkowych – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – To radosny czas świętowania i przypominania o aniołach, a Toruń – miasto aniołów musi pamiętać o swoich patronach anielskich. Te ostatnie dni puentowane są dziś wyróżnieniem osób, instytucji i podmiotów, które można nazwać anielskimi. Trzy symboliczne Anioły trafiają do osób, które mają otwarte serce i umysł na innych. Chcą pomagać i dawać z siebie więcej niż przeciętnie każdy z nas przewiduje i planuje w swoim życiu. Dają tym samym bardzo dobry przykład innym. Bądźmy tymi, którzy potrafią wejść na drogę dawania pomocy i serca innym.

W kategorii ogólnopolskiej wyróżniono Grzegorza Polakiewicza – wędrownego ewangelizatora, przyjaciela bezdomnych i ubogich, a także muzyków i ludzi kultury. Toruńskiego Anioła w kategorii regionalnej odebrało Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Bydgoszczy, które na co dzień zapewnia posiłek ubogim i bezdomnym. Natomiast w kategorii miejskiej statuetkę odebrał Jacek Rutkowski, który wspiera finansowo dzieci, młodzież i niepełnosprawnych, motywuje ich do nauki i sportu, a także jest założycielem Fundacji Jacka Rutkowskiego Pomagajmy Razem.

– Święta Teresa powiedziała kiedyś, że nie ma ludzi wielkich, są tylko mali ludzie z wielką miłością – stwierdził Grzegorz Polakiewicz. – Każdy z nas jest malutki przy tej Bożej miłości. Będąc wolnym człowiekiem, można wziąć tę miłość Bożą i obdarzyć ją drugiego człowieka. Można być bogatym lub biednym, wykształconym lub bez szkoły, prezydentem miasta albo mieszkańcem małej wioski – każdy z nas może wziąć tę miłość Bożą.

fot. Wojciech Szabelski, www.torun.pl

Spotkanie stało się również okazją do wręczenia pamiątkowego popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku – Wiceminister Edukacji Narodowej Iwonie Michałek oraz prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu. Z CEM blisko współpracuje toruński Oddział Stowarzyszenia m.in. w ramach Interdyscyplinarnego Konkursu o Wielkich Polakach, a jego wieloletni były już dyrektor – ks. dr Paweł Nowogórski CSMA został uhonorowany statuetką toruńskiego Anioła w 2017 r. Wydarzenie, które poprowadzili Jacek Beszczyński wraz z Piotrem Hoffmannem zostało dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Filip Tomasik, Szymon Szczęsny, fot. Wojciech Szabelski,

Pozostałe relacje:

https://www.civitaschristiana-torun.pl/statuetki-torunskiego-aniola-2019-przyznane-fotorelacja/

https://www.torun.pl/pl/wreczono-torunskie-anioly

https://ddtorun.pl/pl/15_fotorelacje/379_inne/5301_torunskie_anioly_rozdane.html

http://www.chillitorun.pl/news/torunskie-anioly-2019

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Anielskie spotkania #Civitas Christiana Toruń #festiwal #koncert #wolontariat #wyróżnienia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej