Sukces na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie

2021/09/24
bursztyny

W czwartek (23.09) podczas inauguracji 26. Targów Wydawców Katolickich ogłoszono laureatów prestiżowej nagrody FENIKS 2021. Instytut Wydawniczy PAX został uhonorowany statuetką w kategorii książki młodzieżowej za zbiór opowiadań „Bursztyny”!

Kapituła nagrody doceniła dzieło Zofii Kossak za wyjątkowy wkład w mądre kształtowanie tożsamości młodych ludzi:

„Skierowana do nastoletnich czytelników niezwykła opowieść, która płynie przez tysiącletnią historię polskiej państwowości. Pozornie zwyczajny zbiór opowiadań, który jednak ociera się o status arcydzieła. Autorka w mistrzowski sposób pomaga budować czytelnikowi jego tożsamość, wzmacniając w nim poczucie polskości i płynącej z niego osobistej dumy. Odwołując się do przykładów zjawisk i zdarzeń z przeszłości, wskazuje na fundamentalne cechy, które charakteryzują współczesną Polskę i Polaków”. 

Podczas inauguracji targów odczytane zostało słowo od patrona wydarzenia – Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent zaznaczył:

„Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty”.

Patrząc na wspaniałą frekwencję w pierwszym dniu wydarzenia, jesteśmy dobrej myśli. Pomimo utrudnień związanych z pandemią, już z samego rana przy warszawskich arkadach zamkowych ustawiły się kolejki czytelników. Co ciekawe, miłośnicy dobrej książki, nawet po oficjalnym zakończeniu pierwszego dnia targów – nadal przeglądali książki i rzeczywiście wydawcom udało się spojrzeć na nich życzliwym okiem. 

Święto książki katolickiej potrwa do 26 września, jest zatem sporo czasu, aby przyjrzeć się ofercie ponad 100 wydawców, zwłaszcza, że w tym  roku wstęp na targi jest wolny. Instytut Wydawniczy PAX czeka na Państwa na stoisku nr 85 – serdecznie zapraszamy do Arkad Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie! Wręczenie Nagrody FENIKS 2021 odbędzie się w sobotę (25.09) o godz. 19.30 podczas finałowej gali Nagrody w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. 

Organizatorzy zaplanowali wiele ambitnych punktów programu: 

- projekcje filmów TVP związanych z  beatyfikacją – z bł. kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz Matką Czacką, a także ze św. Janem Pawłem II 

- spotkania autorskie – na targach pojawi się m.in. ks. prof. Piotr Kieniewicz, o. prof. Jacek Salij, ks. Bogusław Kowalski, Katarzyna Olubińska, ks. prof. Robert Skrzypczak, Tomasz Terlikowski, prof. Wojciech Roszkowski.

- wystawy: „Tajne Archiwum Watykańskie” – wystawa oparta na motywach książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pod tym samym tytułem, „Jan Paweł II obrońca praw narodów” – ukazującą wpływ Jana Pawła II na politykę XX w, „Rodzina Bogiem Silna” – prezentującą nauczanie bł. kard. Wyszyńskiego nt. rodziny oraz „Idącym w przyszłość 966-2016” – ukazującą niepublikowane dotąd zdjęcia związane z obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski.

Więcej informacji dotyczących Targów na: Stowarzyszenie Wydawców Katolickich (swk.pl) 

 Zapraszamy do obejrzenia!

/uk

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej