Szlakiem sanktuariów maryjnych kard. Stefana Wyszyńskiego

2015/07/20

W ostatnich dniach czerwca Ostrołęcki Oddział „Civitas Christiana” zaprosił członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia na pielgrzymkę po Warmii i Mazurach. Ruszyliśmy szlakiem sanktuariów maryjnych, w których koronacji obrazów dokonał Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński i miejsc które zaznaczył swoją działalnością.

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy od Gietrzwałdu, od jednego z nielicznych miejsc objawień, oficjalnie uznanych przez Kościół, w którym to 10.09.1967 r. kardynał Stefan Wyszyński ukoronował cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, koronami papieskimi. Potem pojechaliśmy do Dobrego  Miasta i Bazyliki Mniejszej, gotyckiego kościoła pw. Zbawiciela i Wszystkich Świętych. W tym miejscu  kard. Wyszyński 14.05.1960 r. przywrócił do życia kapitułę kolegiacką. Następnym miejscem naszej wędrówki było Głotowo –Sanktuarium Najświętszego Sakramentu, kościół barokowy o wnętrzu ukazującym teologię Eucharystii, oraz  Warmińska Jerozolima – Droga Krzyżowa, która jest odzwierciedleniem tej jerozolimskiej, wybudowana na bazie kamyków przywiezionych z Jerozolimy. Wędrując po 6 hektarowym terenie zagłębiliśmy się w Mękę Pańską  przeżywając kolejne Stacje Drogi Krzyżowej. Orneta to stare miasteczko z gotyckim ratuszem ale przede wszystkim z pięknym gotyckim kościołem  pw. św. Jana Chrzciciela, uznawanym za najciekawszy zabytek Warmii.

W Pieniężnie zwiedziliśmy zamek kapituły warmińskiej i kościół pw. Św. Piotra i Pawła oraz Muzeum Misyjno – Etnograficzne Księży Werbistów, gdzie można poznać kulturę, obyczaje, stroje, naczynia, zwierzęta, itp. nieomal z całego świata. Jest to największa, kościelna, tego typu ekspozycja w Polsce. Potem był Lidzbark Warmiński – zwany Perłą Warmii. Obejrzeliśmy tam zamek biskupów Warmińskich dawny zabytek klasy „O” obecnie uznany za pomnik historii,  odwiedziliśmy kolegiatę gotycką Św. Piotra i Pawła, barokowy kościół Podwyższenia Krzyża. Parę kilometrów dalej, w ustronnym miejscu powitał nas klasztor w Stoczku Warmińskim od 1957 r. prowadzony przez Księży Marianów i  Bazylika Nawiedzenia N.M.P. – Sanktuarium Matki Pokoju, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej,  ukoronowany przez Jana Pawła II w Częstochowie 19.06.1983 r. To także miejsce internowania Prymasa Polski – kard. Stefana Wyszyńskiego w latach 1953-1954. Tu 8 grudnia 1953 r. złożył Osobisty Akt  Oddania się Matce Bożej, który później rozszerzył na cały naród w postaci Ślubów Jasnogórskich, tu dojrzewała myśl o Wielkiej Nowennie przed Milenium Chrztu Polski, tu zostawił prymasowskie votum – bursztynowy różaniec. Po uroczystej Mszy Św. złożyliśmy kwiaty przed tablicą upamiętniającą Jego internowanie a następnie zwiedziliśmy „Izbę Pamięci” ku czci Prymasa – celę oraz kaplicę więzienną. Drugi dzień naszej pielgrzymki rozpoczęliśmy od spaceru śladami kard. Stefana Wyszyńskiego, po pięknym  ogrodzie, po którym chodził i rozmyślał  snując plany jak ratować zniewoloną Ojczyznę, jak wszystko poprzez Maryję, oddać Bogu. Potem Msza Św., śniadanie i ruszyliśmy w dalszą drogę . Pierwszym miejscem drugiego dnia pielgrzymki był Kętrzyn i jego kościoły oraz zamek krzyżacki, następnie Reszel – zabytkowe miasteczko z zamkiem biskupów warmińskich i gotyckimi mostami nad rzeką Sajną. Po drodze mijaliśmy stare kapliczki, które mieszczą w sobie płaskorzeźby przedstawiające rozważania tajemnic Świętego Różańca,  by dotrzeć do następnej Perły, tym razem Mazur, do Świętej Lipki. Poznajemy historię miasta i przepięknej bazyliki  Nawiedzenia N.M.P. – jeden z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce z cudownym obrazem Matki Bożej Świętolipskiej, koronowanym 11.08.1968r. przez Prymasa Polski – kard. Stefana Wyszyńskiego przy współudziale kard. Karola Wojtyły. Mieliśmy dużo szczęścia, bo mogliśmy wysłuchać cudownego koncertu muzyki sakralnej i patriotycznej na  zabytkowych organach, drugich co do wielkości w Polsce. Tak wzmocnieni duchowo, choć zmęczeni lecz pełni radości wraciliśmy do domu, do swoich codziennych obowiązków. Nasza pielgrzymka, to efekt współpracy z Olsztyńskim Oddziałem „Civitas Christiana”  a szczególnie z kol. Andrzejem Taborskim, za co serdecznie mu dziękujemy i powierzamy opiece Matki Bożej.

M. Kusiak

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Gietrzwałd #pielgrzymka #Reszel #sanktuaium maryjne #Święta Lipka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej