Papież Franciszek ogłosił rok 2025 Rokiem Jubileuszowym, obchodzonym jako Rok Nadziei. Ojciec Święty stwierdza, że nadziei bardzo potrzebują „ludy i narody, które stoją w obliczu jutra pełnego niepokojów i lęków, podczas gdy arogancko trwa nadal niesprawiedliwość, ubodzy są odrzucani, wojny sieją śmierć, ostatni wciąż pozostają na dole listy, a marzenie o braterskim świecie może wydawać się złudzeniem” (Bulla Spes non confundit).
Do tej tematyki będzie nawiązywał program duszpasterski Kościoła w Polsce, który zostanie zainicjowany w 1. Niedzielę Adwentu pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W związku z tym zakres tematyczny XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej obejmie Księgi Ezdrasza i Nehemiasza oraz listy pasterskie św. Pawła (1-2 List do Tymoteusza oraz List do Tytusa).
Nazwa Ksiąg Ezdrasza i Nehemiasza nawiązuje do imion reformatorów judaizmu po niewoli babilońskiej, którzy pragną wzbudzić w narodzie ducha nadziei i wolności. W księgach historia mocno wiąże się z teologią. Powrót do Jerozolimy i odbudowa świątyni stanowią motyw, który decyduje o wzmocnieniu tożsamości duchowej i narodowej. Opisując „nowy początek” wspólnoty, księgi podkreślają jej ciągłość z tradycją i religią ojców. Gwarantem ciągłości jest Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, który towarzyszy wspólnocie w nowych wyzwaniach. Ezdrasz i Nehemiasz przeprowadzają reformy administracyjne, społeczne i religijne, u których podstaw stoi praktyka czytania, słuchania i stosowania Prawa Bożego. Słowo Boże budzi w ludzie nadzieję.
Listy pasterskie św. Pawła (1-2 List do Tymoteusza oraz List do Tytusa) są pisane do najbliższych współpracowników św. Pawła, stojących na czele pierwotnych wspólnot. Ukazują sytuację ówczesnego Kościoła, który pielgrzymując w codzienności, niesie nadzieję zarówno światu żydowskiemu, jak i pogańskiemu. Jej źródłem jest przepowiadanie Jezusa Chrystusa, w którego mocy wyznawcy doświadczają wyzwolenia z grzechu i otrzymują dar życia wiecznego.
Lektura Ksiąg Ezdrasza i Nehamiasza oraz listów pasterskich św. Pawła pozwoli młodym ludziom odkrywać źródła nadziei w Kościele, który w mocy zmartwychwstałego Chrystusa głosi całemu światu orędzie zbawienia.
Ks. prof. Mirosław S. Wróbel – przewodniczący Komisji Konkursowej OKWB
Terminarz 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
Rejestracja szkół: 2 września 2024 r. – 7 lutego 2025 r.
Rejestracja uczniów na platformie: 3 – 7 marca 2025 r.
Etap szkolny: 10 – 11 marca 2025 r.
Etap diecezjalny: 10 kwietnia 2025 r.
Spotkanie Młodych z Biblią: 13 – 14 maja 2025 r.
Finał w Niepokalanowie: 12 – 13 czerwca 2025 r.
Wszystkie informacje dotyczące konkursu są dostępne na stronie: https://okwb.pl/
/mdk