Toruń: „Światło Pojednania i Pokoju”

2016/10/25
dscn5238.jpg

Wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”  uczestniczyła w inauguracji Adoracji Najświętszego Sakramentu przy  ołtarzu „Światło Pojednania i  Pokoju”  w 38. rocznicę pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Dzień 16 października  został ustanowiony Dniem Papieża Jana Pawła II  i to właśnie w tym dniu członkowie i sympatycy Okręgowego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Toruniu na czele z Dyrektorem Piotrem Hoffmanem  licznie przybyli do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II na uroczystą inaugurację adoracji Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” by modlić się  w intencji o pokój na świecie. „Światło Pojednania i Pokoju” – tak zatytułowany został najnowszy ołtarz adoracji eucharystycznej nawiązujący do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, gdzie utworzone zostanie kolejne Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Ołtarz został wykonany przez pracownię prowadzoną przez gdańskich artystów, Mariusza i Kamila Drapikowskich.

dscn5238Jako Stowarzyszenie Civitas Christiana  zostaliśmy zaproszeni do udziału w peregrynacji tego ołtarza co stało się dla nas okazją do promocji modlitwy adoracyjnej w intencji pokoju wśród ludzi całego świata . A to światło pojednania i pokoju zabraliśmy do swoich rodzin i różnych środowisk życia w którego centrum znajduje się Jezus Eucharystyczny pod sercem Maryi.

dscn5256O godz. 18.00 sprawowana była uroczysta eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego Diecezji Toruńskiej Józefa Szamockiego w koncelebrze z o. Andrzejem Laskoszem CSsR – kustoszem  tego sanktuarium i Asystentem  Kościelnym Oddziału  w Rypinie ks. prałatem Tadeuszem Zabornym. W wygłoszonej homilii ks. biskup zaapelował o powrót do Boga i ewangelii bo ta nieustanna walka z Bogiem dotyka  każdego pokolenia. Bóg nie  posyła nam armii i czołgów ale wielkich świętych.

dscn5326Na ile słuchamy świętych naszych czasów. Na ile znamy ich oraz to, co swoim życiem wnieśli i nadal wnoszą w życie Kościoła? Przecież Bóg powołał ich właśnie na te czasy. Są głosem Boga. Pomyślmy, co Bóg chce nam przez nich powiedzieć. Każdy z nich spełnił daną mu przez Boga misję. Czy my ją odczytujemy? Czy w ten sposób odczytujemy Bożą wolę wobec nas, parafii, ojczyzny, Kościoła, świata? A Bóg posyła coraz więcej. Przekazując poprzez nich swoją mądrość, ostrzegając, pouczając, wskazując drogę wyjścia. Podyktowane to jest natomiast Jego wielką miłością do człowieka, wielkim Jego Miłosierdziem. A wśród panteonu świętych mamy już nam współczesnego  Świętego Jana Pawła II, gdy 38 lat temu, 16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Okazał się nim kardynał Karol Wojtyła z Polski. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się słowa wygłoszone w homilii podczas mszy inauguracyjnej, odprawionej 22 października 1978 roku: Nie lękajcie się… i przyjmijcie Chrystusa do swoich serc. A my  w tym Sanktuarium w replice prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ,pod którym modlił się papież Jan Paweł II byliśmy razem z nim jako świętym spełnialiśmy wielkie pragnienia Boga byśmy stanęli się dziećmi Bożymi ,a nie dziećmi zła ,grzechu i szatana.

dscn5282Wołajmy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i Maryi Gwiazdy Ewangelizacji o pokój dla świata, poszanowanie życia nienarodzonych i świętość dla siebie“.

Po eucharystii w tradycyjnej procesji z lampionami rozpoczęliśmy  w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników przed najświętszym sakramentem przy  ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” modlitwę nowenną do Św. Jana Pawła II jako niestrudzonego świadka i apostoła Bożego Miłosierdzia. o pokój na świecie,  zgodę i pojednanie  w naszej Ojczyźnie.dscn5292

Medytację zakończyliśmy odmawiając IV część różańca Tajemnice Światła. Potem był czas na osobistą adorację  pełną miłości z naszym Bogiem, Panem, Stwórcą, i przyjacielem. Apelem Jasnogórskim zanoszonym do Matki Bożej w intencji ojczyzny i kościoła zakończyliśmy modlitewne czuwanie i uroczystą inaugurację adoracji Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju”

Ewa Palińska (fot.)

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Toruń #ewangelizacja #ks. bp Józef Szamocki #ks. prał. Tadeusz Zaborny #o. Andrzej Laskosz #peregrynacja #Piotr Hoffmann #Św. Jan Paweł II
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej