5 kwietnia w Szczecinie, już po raz 39. obyła się Gala Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Patron nagrody - ksiądz Bolesław Domański (1872-1939), jako Prezes Związku Polaków w Niemczech, był jednym z głównych organizatorów pierwszego Kongresu Polaków w Berlinie, który odbył się 6 marca 1938 roku.
Ogłoszono wówczas Pięć Prawd Polaków:
Jesteśmy Polakami,
Polak Polakowi Bratem!,
Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci,
Co dzień Polak Narodowi służy,
Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!
Celem Nagrody im. ks. Domańskiego jest uhonorowanie działalności społecznej wprowadzającej te prawdy w życie. Nagrodę otrzymują osoby i instytucje za wybitną twórczość i działalność w duchu Pięciu Prawd Polaków. Prawdy te stały się małym dekalogiem polskości, ogólnonarodowym dobrem i międzypokoleniowym testamentem. Laureaci to osoby bądź zgromadzenia, instytucje zasłużone w inspirowaniu i wcielaniu w życie ideałów, wartości oraz postaw chrześcijańskiego humanizmu i patriotyzmu. Jednocześnie celem tej nagrody jest wyznawanie zasad społecznych katolicyzmu, podkreślanie roli i wagi pracy społecznej, a także szerokie popularyzowanie postaci ks. dr. Bolesława Domańskiego – gorliwego kapłana, wielkiego patrioty, budzącego dumę narodową i radość z faktu przynależenia do narodu.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej sprawowanej pod przewodnictwem ks. abp. Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Wiesława Śmigla w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, który podczas kazania podkreślał wartość autorytetów. Część galowa, podczas której odbyła się uroczystość wręczenia nagród, miała miejsce w Hotelu Vulcan, który mieści się na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej. W tym miejscu przed drugą wojną światową znajdowała się niemiecka stocznia produkująca transatlantyki, które kilkukrotnie zdobyły Błękitną Wstęgę Atlantyku, czyli przepłynęły ocean najszybciej.
Tegoroczne statuetki z wizerunkiem Niezłomnego Proboszcza z Zakrzewa oraz symbolem Rodła wykonane zostały przez szczecińskiego rzeźbiarza Jacka Bernera.
Nagrody przyznała Kapituła w składzie:
ks. bp senior Paweł Cieślik – Przewodniczący Honorowy
dr Krzysztof Łuszczek – Przewodniczący
dr Leszek Laskowski – Sekretarz
Mateusz Gawroński – Członek
Piotr Sutowicz - Członek
W tym roku doceniono zasługi oraz działalność:
- pana Roberta Maziarza, który został wyróżniony za budowanie regionalnej świadomości historycznej;
- pana Jerzego Zyma, który został wyróżniony za osobiste świadectwo i metodyczną pracę trzeźwościową;
- ks. Olgierda Banasia, który został wyróżniony za zaangażowanie na rzecz ochrony i promocji architektury sakralnej Ziemi Lubuskiej.
Ksiądz Domański podkreślał, iż „Lud Polski się nie da!”. Cieszmy się, że jego duchowy spadek nadal trwa i jest tak wiele znakomitych instytucji i osobistości wartych wyróżnienia działających na rzecz lokalnej Polski. Nagroda jest symbolem pracy na rzecz Ojczyzny i bliźniego. Jej laureaci, podobnie jak jej patron, dbają o „ducha” narodu, kultywują polską tożsamość, dziedzictwo oraz wiarę.
W tym roku w gronie laureatów znalazł się Robert Maziarz. Laudację na cześć nagrodzonego wygłosił mec. Michał Lizak, który przybliżył działalność laureata. W 2014 Robert Maziarz powołał do życia Muzeum Patria Colbergiensis. Powstał ono w oparciu o muzealia, które sam pozyskiwał. Należy podkreślić, że scenariusz wystawy stałej i jej aranżacja są tożsame z klasycznie rozumianym muzealnictwem, które zakłada, że o epokach historycznych mają opowiadać obiekty wytworzone w tym czasie. Żadnych kopii, żadnego tzw. muzeum narracyjnego.
Wielką zasługą p. Maziarza jest przywrócenie pamięci o 1 Regimencie Piechoty Legii Poznańskiej, który w czasach napoleońskich w 1807 r. oblegał Kołobrzeg. Własnym sumptem zorganizował stosowne badania w terenie. Przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem, wykazały ponad wszelką wątpliwość, gdzie stacjonowali Polacy. Odkrycie Reduty Sułkowskiego nie jest jedynym archeologicznym odkryciem Laureata. Zlokalizował jedyną zachowaną na świecie aproszę (rodzaj umocnień) oraz cmentarzysko z okresu kultury wielbarskiej. Stworzone przez niego Muzeum Patria Colbergiensis jest jedną z najważniejszych instytucji organizujących życie kulturalne w Kołobrzegu.
Laureat nie ukrywając wzruszenia dziękowała wszystkim, którzy pomagają w podejmowanych przez niego dziełach.
Z radością dostrzegam, jak spójna jest moja praca z prawdami Polaków spod znaku Rodła i jak bliski jest mi ks. Domański - powiedział.
Na cześć drugiego laureata - Jerzego Zyma - laudację wygłosił ks. Andrzej Zaniewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. Laureat od ponad 30 lat prowadzi cyklicznie audycję w Radio Plus Szczecin dla trzeźwiejących alkoholików. Prowadzone audycje to nie tylko wysłuchanie i pocieszenie dzwoniących, ale to przejmująca rozmowa o problemie dzwoniących ludzi na przestrzeni radiowej. Laureat dbał, by podczas audycji, oprócz wsparcia, dzwoniący otrzymywali także porady profilaktyczne, edukacyjne i motywujące. Sam nagrodzony podkreślił w swoich podziękowaniach, iż to, co czyni, jest na chwałę Bożą.
Trzecia równoważna statuetka trafiła do ks. Olgierda Banasia, a laudację wygłosił laureat Nagrody ks. Domańskiego z 2021 roku, a zarazem przyjaciel ks. Banasia – ks. Waldemar Szczurowski. Tegoroczny nagrodzony poświęcił swoje całe życie kapłańskie na ochronę i ratowanie dziedzictwa na ziemiach lubuskich. Pod pieczę ks. Olgierda Banasia trafił drewniany zabytkowy kościół pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku. Wówczas rozpoczęła się przygoda z poznaniem i ochroną tego miejsca.
Na zakończenie głos zabrał Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Kamil Sulej oraz ks. Arcybiskup Wiesław Śmigiel, który podsumował uroczystość oraz przekazał ogromne podziękowania dla organizatorów i serdeczne gratulacje dla laureatów.
Tegoroczna nagroda została podsumowana w trzech słowach: „Kultura, pomocniczość i dziedzictwo”. Na scenie stanęli przed nami nagrodzeni laureaci ze swą historią, ze swym świadectwem chrześcijańskiej i braterskiej miłości, ze swą wrażliwością na kulturę, sprawiedliwość społeczną i z troską o młode pokolenie Polaków. Laureaci są zarówno świadkami, jak i nauczycielami.
Tegorocznym nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a podziękowania kierujemy do patronów medialnych: Tygodnik Katolicki Niedziela, portal e-civitas.pl, Radio Plus Szczecin, Kurier Szczeciński, Gość Niedzielny, Katolicka Agencja Informacyjna – KAI oraz Dobre Media Nowej Ewangelizacji.
Nagrania wystąpień będą dostępne na kanale YouTube Civitas Christiana TV.
/ab