U Matki Słowa – VIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią

2015/05/15

Zwycięzcy etapów diecezjalnych XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej spotkali się w dn. 13 – 14 maja br. na Jasnej Górze, by wziąć udział w przygotowaniach do czerwcowego finału tegorocznych eliminacji.

lektura_bibliiOrganizowane po raz 8. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią w Częstochowie miało charakter formacyjno-warsztatowy. Od początku jego założeniem jest duchowe i merytoryczne przygotowanie uczestników do finału Konkursu Biblijnego, który w tym roku odbędzie się 1 i 2 czerwca w Niepokalanowie. Chodzi również o zawiązanie wspólnoty między młodymi z różnych diecezji, bowiem organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podkreślają, że w tym dziele nie chodzi o rywalizację samą w sobie, ani też o samą tylko księgę, lecz o poznanie i przyjęcie Wcielonego Słowa.

Zaproszenie do udziału w częstochowskim spotkaniu otrzymali zwycięzcy etapów diecezjalnych XIX Konkursu Biblijnego, które odbyły się w całej Polsce 21 kwietnia br. Zgodnie z regulaminem eliminacji, do finału może zakwalifikować się troje najlepszych z każdej diecezji. To oni przybyli wraz ze swymi katechetami na Jasną Górę, by podziękować za dotychczasowe zwycięstwa i za wstawiennictwem Matki Chrystusa prosić o kolejne – nie tylko konkursowe. Można powiedzieć, że udział w Spotkaniu Młodych z Biblią to swego rodzaju nagroda dla finalistów, bowiem ich pobyt każdego roku finansuje „Civitas Christiana”.

Słuchając Słowa i przyjmując je, stajemy się jak Maryja –
to Słowo staje się tu i teraz w nas samych i zaczynamy niejako rodzić Chrystusa.

W środę 13 maja, młodzież wzięła udział w dwóch konferencjach, z których pierwszą zatytułowaną „Matka Słowa Wcielonego”, wygłosił o. Wojciech Dec OSPPE. Duchowny zauważył, że słuchając Słowa i przyjmując je, stajemy się jak Maryja – to Słowo staje się tu i teraz w nas samych i zaczynamy niejako rodzić Chrystusa. Paulin przypomniał również, że w lekturze Pisma Świętego nie chodzi o zdobycie samej tylko wiedzy, ale o spotkanie z Bogiem, które ma wymiar bardzo osobowy. Biblia mówi nam nie tylko o Nim, ale również objawia nam prawdę o nas samych. To nic, że czasem nie rozumiemy pewnych treści biblijnych – pozwólmy, żeby to Słowo w nas dojrzewało, a ono powróci w odpowiednim czasie – zapewnił o. Dec.

Tematykę roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce podjął o. Marcin Ciechanowski OSPPE /fot. Marcin Kluczyński
Tematykę roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce podjął o. Marcin Ciechanowski OSPPE /fot. Marcin Kluczyński

Tematyka przeżywanego obecnie w polskim Kościele roku liturgicznego pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” stanowiła motyw przewodni nauki, którą skierował do młodzieży o. Marcin Ciechanowski OSPPE. Zakonnik pełni w archidiecezji częstochowskiej posługę egzorcysty. Ojciec przyznał, że miłość Boża dopuszcza nieraz w naszym życiu także zło, które nazwał wprost chwastem, abyśmy z tego doświadczenia wyszli silniejsi w wierze i mogli jeszcze intensywniej wzrastać ku dobremu. – Szybciej nawracamy się, doświadczając trudności. Bywa także nieraz, że człowiek niewłaściwie przyjmuje dobro, które go spotyka i ono wówczas nie przyczynia się do jego wzrastania w wierze – zauważył duchowny.

Młodzi odwiedzili także Dom Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie wysłuchali świadectwa pani Stanisławy Nowickiej – świadka posługi Prymasa Tysiąclecia. Kardynał Wyszyński jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które za cel obrało sobie także popularyzowanie jego postaci i nauczania, a obecnie przeżywa ogólnopolską modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji tego Sługi Bożego – za przyczyną św. Jana Pawła II, którego relikwie peregrynują w oddziałach Stowarzyszenia.

Istotnym akcentem spotkania była jak zawsze Eucharystia, którą celebrował w Kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Młodzi otrzymali różańce, które na koniec Mszy św. poświęcił arcybiskup. W modlitwie różańcowej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, zawierzano uczestników i organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, a także losy Ojczyzny i prośby indywidualne.

Jeszcze w tym samym dniu uczestnicy przejechali do Olsztyna k. Częstochowy, gdzie w Ośrodku Rekolekcyjnym Święta Puszcza realizowano dalszy program spotkania, na który złożyło się nabożeństwo majowe u szczytu „Jasnogórskiego Giewontu” oraz wieczorne spotkanie integracyjne przy ognisku.

Uczestnicy spotkania podczas warsztatów biblijnych / fot. Marcin Kluczyński
Uczestnicy spotkania podczas warsztatów biblijnych / fot. Marcin Kluczyński

W drugim dniu poprowadzono warsztaty związane z tegorocznym zakresem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, na który składa się Księga Jonasza, Ewangelia wg św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. Odbyły się one w dwóch grupach, podzielonych tematycznie na Stary i Nowy Testament. Omawiając te treści, bibliści – ks. dr Roman Majewski i ks. dr Wojciech Turek, zwracali uwagę uczestników na fragmenty mogące mieć znaczenie w przygotowaniach do finału konkursu.

Nieprzypadkowa jest data spotkania, którego ważnym elementem od samego początku jest wspomnienie cudownego ocalenia życia papieża z Polski – św. Jana Pawła II, które miało miejsce 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Ojciec Święty był głęboko przekonany, że zawdzięcza je matczynej opiece Maryi. W rok po tym wydarzeniu, złożył dla niej jako wotum pocisk, pochodzący z broni tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Ağcy. Nabój wyjęty po zamachu z ciała Jana Pawła II został umieszczony w koronie figury Matki Bożej w Fatimie. Drugim niemym świadkiem tego wydarzenia jest przestrzelony pas papieskiej sutanny, który Jan Paweł II przekazał na Jasną Górę w roku 1983 – tam bowiem od początku zawierzył Matce Bożej swoją osobę, Kościół, Polskę i świat. Naznaczony krwią świętego, upubliczniony od 2004 r., stanowi dziś niepowtarzalną relikwię tego Świętego i znak, że dla Boga nie ma sytuacji beznadziejnych. Każdego roku młodzi ze wszystkich diecezji mają okazję dotknąć także tamtych wydarzeń, by powrócili do swych środowisk jako świadkowie wielkich rzeczy, jakich dokonuje moc zawierzenia Bogu, szczególnie przez wstawiennictwo Maryi.

Marcin Kluczyński

Patronem medialnym wydarzenia był Miesięcznik “Civitas Christiana” i Radio Jasna Góra

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #częstochowa #Jasna Góra #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #VIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych z Biblią
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej