Uchwała okolicznościowa “Civitas Christiana” na 100-lecie niepodległości Polski

2018/05/1
dsc09981.jpg

Rada Główna Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” podczas posiedzenia w ramach XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki organizacji do Gniezna, podjęła okolicznościową uchwałę z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najwyższe władze organizacji podjęły okolicznościową uchwałę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, którą zgromadzeni przyjęli poprzez aklamację. Treść dokumentu odczytał wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” Romuald Gumienniak. W dokumencie przypomina się o “jedności Kościoła i narodu w dążeniu, odzyskaniu i utrwalaniu niepodległości naszej ojczyzny”. Autorzy uchwały zauważają, że Kościół rzymskokatolicki na stałe wpisał się w dzieje Polski, od początku istnienia państwa, niejednokrotnie pozostając jedyną instytucją ogólnonarodową. – Był on powiernikiem i depozytariuszem polskich tradycji państwowych, chronił i pielęgnował język ojczysty, który stanowi fundamentalny czynnik tożsamości narodowej Polaków – czytamy w dokumencie.

Kościół stał się czynnikiem integrującym w rozdartym granicami zaborczymi społeczeństwie polskim. Był z narodem, prowadząc go ku odzyskaniu niepodległości ojczyzny.

W uchwale podkreśla się znaczący wpływ Kościoła na zachowanie kodu kulturowego narodu w czasie dziejowych zawirowań. Język, wyznanie wiary, obrzędy religijne, życie etyczno-moralne, zwyczaje oraz wspólne tradycje kościelne i historyczne przetrwały w dużej mierze dzięki działalności formacyjno-edukacyjnej Kościoła. “Kościół stał się czynnikiem integrującym w rozdartym granicami zaborczymi społeczeństwie polskim. Był z narodem, prowadząc go ku odzyskaniu niepodległości ojczyzny” – czytamy.

Na drodze do niepodległości i w procesie wzrastania do odpowiedzialnej wolności nieoceniona była rola duchowieństwa i nauczanie wielkich pasterzy, jak kard. Edmund Dalbor, kard. August Hlond, kard. Stefan Wyszyński, kard. Józef Glemp – określonych w uchwale jako “Prymasi czasów przełomu”. – Prorockie przesłanie Prymasa Tysiąclecia, które przez lata dawało nadzieję pokoleniom Polaków, mimo upływu lat wciąż pozostaje aktualne. Pragniemy, aby jego nauczanie i troska o dobro wspólne były lekarstwem na polskie niepokoje, podziały, waśnie i spory, relatywizm i liberalizm, a świadectwo życia i heroiczność cnót, zachętą i umocnieniem miłości do Chrystusa, Jego Matki i naszej ojczyzny – piszą autorzy dokumentu.

Wierni wskazaniom naszego Patrona, autora ABC Społecznej Krucjaty Miłości, pragniemy budować “Civitas Christiana”, chrześcijańską społeczność obywatelską, solidarne państwo, służące pełnemu rozwojowi każdego człowieka, jako osoby żyjącej we wspólnocie rodziny, Polski i Europy.

– Przez ostatnie dwudziestolecie realizowaliśmy misję i posłannictwo naszego Stowarzyszenia, budując jego wspólnotowy charakter oraz utrwalając jego misję i rolę w niepodległej Rzeczypospolitej. Jako ogólnopolska organizacja formacyjno-edukacyjna, w łączności z pasterzami Kościoła, pragniemy dzisiaj i w przyszłości dbać o więź polskości z katolicyzmem, nadając odpowiedni kształt patriotyzmowi pokoju, aby wyrażał się w przywiązaniu i szacunku do niepodległego państwa oraz w wypełnianiu obywatelskich powinności. Wierni wskazaniom naszego Patrona, autora ABC Społecznej Krucjaty Miłości, pragniemy budować “Civitas Christiana”, chrześcijańską społeczność obywatelską, solidarne państwo, służące pełnemu rozwojowi każdego człowieka, jako osoby żyjącej we wspólnocie rodziny, Polski i Europy  – deklarują w uchwale władze Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”.

W posiedzeniu Rady Głównej Stowarzyszenia wzięli udział przedstawiciele władz naczelnych, zaproszeni członkowie z oddziałów okręgowych oraz duchowni: ks. kan. Jan Kasprowicz, kustosz Sanktuarium św. Wojciecha w Gnieźnie, ks. dr Dariusz Wojtecki, krajowy asystent “Civitas Christiana” oraz specjalnie zaproszony gość z Kazachstanu, bp Tomasz Bernard Peta – ordynariusz archidiecezji w Astanie.

tekst / fot.: Marcin Kluczyński

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#100-lecie odzyskania niepodległości #civitas christiana #news #Romuald Gumienniak #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej