Ułańskie święto w Ostrołęce

2014/9/29

Trzecia niedziela września w Ostrołęce-Wojciechowicach to dzień szczególny – Święto Pułkowe. Tego dnia czcimy pamięć tych, którzy służąc w V Pułku Ułanów Zasławskich oddali życie za ojczyznę, lub darowali jej swoje najlepsze lata. Z roku na rok żyje ich coraz mniej, ale są z nami, by upamiętnić ostatni wymarsz V Pułku z Ostrołęki, do której już nigdy nie wrócili.

Obchody rozpoczynamy mszą świętą w byłym kościele garnizonowym, obecnie kościele pw. św. Wojciecha, gdzie modlimy się za poległych, zmarłych wskutek ran, wieku i chorób, ale także za tych nielicznych, którzy jeszcze są wśród nas. Potem przemarsz pod pomnik przy dźwiękach orkiestry wojskowej, meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, wciągnięcie flagi, zapalenie znicza i okolicznościowe przemówienia. Następnie ślubowanie uczniów klas I z Z.S.Z. nr 2 w Ostrołęce o profilu wojskowym, podtrzymującym tradycje V Pułku Ułanów, apel pamięci, salwa honorowa, wręczenie odznaczeń i mianowania wojskowe. I wreszcie złożenie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje różnych urzędów, zakładów pracy, szkół, organizacji pozarządowych, rodzin pułkowych i mieszkańców miasta. Atrakcją tegorocznych obchodów było odegranie przez orkiestrę wojskową po raz pierwszy marszu V Pułku Ułanów Zasławskich, które zakończyło oficjalną część obchodów.

Potem była parada wojsk, szarża ułańska i pokazy hipiczne, a wszystko przy dźwiękach orkiestry wojskowej. Była też grochówka z kuchni polowej i zwiedzanie wystawy pamiątek, zarówno tych zgromadzonych w Izbie Pamięci Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. V Pułku Ułanów Zasławskich, jak i tych ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów z całej Polski, spotkanie 4 pokoleń rodzin pułkowych z uczestnikami uroczystości, XVI Biegi sztafetowe „Miejscami pobytu V Pułku Ułanów Zasławskich” i XV Młodzieżowy Rajd Rowerowy „Miejscami Pamięci V Pułku Ułanów na trasie miejsc bitew i grobów poległych żołnierzy w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. i w latach 1939 – 1945”.

Jak co roku jesteśmy na uroczystościach, by choć skromną wiązanką i modlitwą oddać hołd tym, którzy oddali dla nas życie. Cześć ich pamięci!

                                                                                                                        Mariola Kusiak

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #ostrołęka #święto pułkowe #ułani
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej