Watykan: Utrata pracy za odmowę szczepienia?

2021/2/19
AdobeStock 336501820
źródło: Adobe Stock

Kto bez uzasadnionego zdrowotnie powodu nie zaszczepi się przeciwko COVID-19 może stracić pracę w Watykanie – wynika z dekretu przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello. Został on wydany 8 lutego br.

Napisano w nim, że „pracownik, który bez udowodnionych powodów zdrowotnych odmawia” przyjęcia szczepionki, która „chroni zdrowie” obywateli, mieszkańców i pracowników Państwa Miasta Watykańskiego, ponosi odpowiedzialność i konsekwencje „różnego stopnia, które mogą sięgać aż do rozwiązania stosunku pracy”. Dotyczy to również kandydatów do pracy w Watykanie, wobec których można będzie odstąpić od podpisania umowy o pracę.

W swym dekrecie kard. Bertello wyjaśnia, że przyjęcie szczepionki jest „decyzją odpowiedzialną”, gdyż rezygnacja z niej może grozić „znacznym zwiększeniem zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

W czwartek Gubernatorat Państwa Miasta Watykańskiego opublikował notę wyjaśniającą, z której wynika, że ochrona zdrowia wspólnoty może wymagać podjęcia środków, które z jednej strony minimalizują zagrożenie, a z drugiej „pozwalają znaleźć alternatywne rozwiązania dla wykonania pracy przez zainteresowanego”. Nota podkreśla, że szczepienia pozostają dobrowolne, zaś odwołanie się do norm prawnych obowiązujących w Watykanie od 2011 roku „należy traktować jako narzędzie, które w żadnym przypadku nie ma charakteru nakładania sankcji lub karnego, a raczej ma na celu umożliwienie elastycznego i proporcjonalnego balansu między ochroną zdrowia wspólnoty i swobodą indywidualnego wyboru bez wprowadzania jakiejkolwiek formy represji”.

W Watykanie trwa kampania szczepień pracowników i członków ich rodzin szczepionką firmy Pfizer. Swe dawki otrzymali już papież Franciszek i papież senior Benedykt XVI.

na podst. eKAI

/mg

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej