W Kluczborku o Zofii Kossak

2018/03/28
20180316-143609-1.jpg

Oddział Okręgowy w Opolu już od ponad 2 lat w swoich oddziałach popularyzuje twórczość Zofii Kossak. Kolejne takie spotkanie odbyło się 16 marca w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku. Gościliśmy dr Joannę Jurgałę-Jureczkę, badaczkę twórczości Zofii Kossak, autorkę licznych książek poświęconych rodzinie Kossaków (np. Kobiety Kossaków).

Temat spotkania brzmiał: „Odmiany wolności w życiu i twórczości Zofii Kossak. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Do Biblioteki przybyli uczniowie z Gimnazjum nr 5 oraz z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku. Obecni byli także członkowie oddziału. Spotkanie otworzyła przewodnicząca Jadwiga Tabisz.

Prelegentka w formie prezentacji multimedialnej przybliżyła zebranym najciekawsze wątki z życia i twórczości Zofii Kossak; ukazała ją jako prawdziwego człowieka, mądrą i dzielną kobietę, która odważnie stawiała czoła przeciwnościom losu. A los jej nie oszczędzał.

Pani dr Jurgała zwróciła uwagę na wyjątkowość rodziny, z której wyrosła przyszła autorka „Pożogi”, na wkład Kossaków w rozwój polskiej kultury. Z tej rodziny wyszły piękne i uzdolnione artystycznie kuzynki Zofii: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Dziadek Zofii, Juliusz, specjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym (np. Sobieski pod Wiedniem).

Dzieje pisarki splotły się ściśle z trudną historią wieku XX – przeżyła rewolucję bolszewicką, okupację niemiecką, obóz, a potem trudne lata PRL-u. Nigdy nie straciła wiary, ufała ludziom, zawsze pomocna i otwarta ryzykowała nawet własne życie i życie swoich dzieci (gdy w czasie okupacji pomagała tysiącom Żydów).

Młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem. Dziękujemy dyrektor Marii Fileckiej za gościnę i życzliwość, a Pani doktor za pełen ciekawych informacji wykład.

Alicja Berger-Zięba

mak

 

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dr Joanna Jurgała-Jureczka #Zofia Kossak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej