Jedną z najważniejszych tegorocznych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” będzie święto patronalne, które po raz pierwszy będziemy wspólnie przeżywać 28 maja – w dzień liturgicznego wspomnienia bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.
Święto ma być okazją do szczególnej wdzięczności za życie Prymasa Tysiąclecia, jego służbę Kościołowi i narodowi oraz zachętą do modlitewnego błagania o ogłoszenie go świętym. Będzie to dla naszego środowiska dzień wspólnego świętowania w wymiarze ogólnopolskim, czyli wszędzie tam, gdzie są członkowie „Civitas Christiana”. Sławomir Józefiak, przewodniczący Rady Nadzorczej Stowarzyszenia, podkreśla: „Kard. Stefan Wyszyński, obok św. Jana Pawła II, jest najważniejszym duchowym przywódcą XX wieku dla Kościoła, dla Polski i dla Polaków. Papież Jan Paweł II powiedział o nim: Opatrzność daje takiego Prymasa raz na tysiąc lat. To właśnie Prymas Tysiąclecia przeprowadził Kościół w Polsce przez najtrudniejszy czas komunizmu, ponosząc ofiarę więzienia za swoją heroiczną postawę wobec władz komunistycznych. Dziś, po ponad czterdziestu latach od jego śmierci, jest dla nas nadal ważnym wzorem w życiu społecznym i narodowym, a przede wszystkim osobistym. Dla Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” bł. prymas jest wzorem, programem i inspiracją w podejmowaniu naszej działalności” – dodaje Sławomir Józefiak.
„Współczesny świat potrzebuje świadków Jezusa. Prymas Tysiąclecia uczy nas, w jaki sposób możemy się nimi stać” – zauważa Kamil Sulej, prezes zarządu „Civitas Christiana”. Podkreśla, że kardynał daje receptę lepszego życia społecznego, uczy nas podejmowania decyzji, budowania relacji i brania odpowiedzialności: „to wartości, których współcześnie potrzebujemy na każdym etapie życia. Jednak to, co najważniejsze w nauczaniu prymasa, to bezgraniczne szukanie w drugim człowieku prawdy i dobra”.
Do obchodów święta patronalnego pragniemy przygotować się przede wszystkim poprzez spotkania modlitewno-formacyjne odbywające się w oddziałach, oparte na tym, co wyznacza charyzmat Stowarzyszenia, czyli nauce społecznej Kościoła. Sięgniemy do tekstów kard. Wyszyńskiego zawartych w książce Miłość i sprawiedliwość społeczna. Rozważać będziemy trzy zasady ogólne – dobra wspólnego, prymatu osoby i solidarności – stanowiące podstawę uprawnień i obowiązków społecznych uważanych przez bł. prymasa za podstawowe w procesie kształtowania porządku społecznego. – „Ufam i wierzę, że każda osoba, która sięgnie do jego nauczania, spotka się z niezwykłym doświadczeniem. Przede wszystkim umiejętnością jasnej i klarownej oceny rzeczywistości, czasami trudnej i bolesnej, następnie ukierunkowania na nauczenie Kościoła, opierające się na prawdzie i miłości, a kończąc na recepcie, jak radzić sobie z danymi wyzwaniami i problemami. Jako przykład może posłużyć kwestia wychowania. Prymas uczy nas, że wychowanie rozpoczynamy od nas samych, naszego uzdolnienia do spełniania zadań życiowych, tego, kim jesteśmy i do czego dążymy. Dopiero później pojawia się wychowanie społeczne” – podkreśla Kamil Sulej.
Regionalne spotkania wokół tematu „Miłość i sprawiedliwość społeczna” odbywać się będą każdego 28 dnia miesiąca – od stycznia do kwietnia – kolejno w Warszawie, Lublinie, Koszalinie i Włocławku. Ich program obejmuje mszę świętą w intencji kanonizacji prymasa Wyszyńskiego oraz naszego Stowarzyszenia, spotkanie z udziałem Anny Rastawickiej z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadka życia i posługi Błogosławionego, oraz przedstawiciela Stowarzyszenia z konferencją dotyczącą katolickiej nauki społecznej.
28 stycznia – Warszawa – „Miłość i sprawiedliwość społeczna”
Regiony: warszawsko-łódzki, krakowsko-kielecki, wrocławsko-opolski
Tematy: „Miłość i sprawiedliwość społeczna w rozumieniu Prymasa Wyszyńskiego. Prawa i obowiązki człowieka”, „Podstawa uprawnień i obowiązków społecznych. Czy i komu potrzebna jest dziś katolicka nauka społeczna”.
28 lutego – Lublin – „Dobro wspólne”
Regiony: lubelsko-rzeszowski i olsztyńsko-białostocki
Tematy: „Prymas Wyszyński o sztuce życia dobrem wspólnym”, „Dobro wspólne – podstawowy czynnik życia społecznego”
28 marca – Koszalin – „Prymat osoby”
Region szczecińsko-koszaliński
Tematy: „Centralne miejsce człowieka w nauczaniu Prymasa Wyszyńskiego”, „Człowiek jako osoba i jego prawa podstawą katolickiej nauki społecznej”
28 kwietnia – Włocławek – „Solidarność społeczna”
Regiony: gdańsko-toruński, poznański
Tematy: „Solidarność, czyli miłość społeczna w nauczaniu Prymasa Wyszyńskiego”, „Solidarność jako zasada życia społecznego”
„Wspólne świętowanie ma bardzo ważny wymiar – spotkania i dzielenia się doświadczeniem wiary, czerpania wiedzy i doświadczenia wspólnego, odważnego podejmowania wyzwań przemiany serc i w konsekwencji zmiany rzeczywistości społecznej, czyli faktycznego budowania civitas christiana” – podkreśla Sławomir Józefiak i zachęca: „Nie bójmy się pójść do młodego pokolenia z dziedzictwem bł. prymasa, ze świadectwem o jego życiu i nauczaniu, bo dzisiejszy świat bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli. (…) Stawiajmy więc młodym trudne wyzwania i ufajmy jak prymas, który wszystko postawił na Maryję”.
Szczególnym etapem przygotowania do obchodów święta patronalnego będzie 45. Ogólnopolska Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę w dniach 23-24 maja 2025 roku, a kulminacyjnym punktem świętowania październikowa (21-24.10) pielgrzymka do Rzymu.
Tekst pochodzi z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 1/2025
/mdk