W Olsztynie wręczono Nagrody im. Michała Lengowskiego

2015/11/9

W sobotę 7 października br. wręczono po raz 17. Nagrodę Regionalną im. Michała Lengowskiego, przyznawaną co dwa lata przez Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” w Olsztynie. Do grona laureatów dołączyli w tym roku księża marianie ze Stoczka Klasztornego i prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Nagroda regionalna imienia Michała Lengowskiego przyznawana jest od 1967 roku. W ten sposób Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Olsztynie honoruje wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, kulturalnej, artystycznej, edukacyjnej i społecznej na rzecz Warmii, Mazur i Powiśla.

Wśród tegorocznych laureatów są księża marianie. Kustosze Izby Pamięci Prymasa Tysiąclecia w Stoczku Klasztornym dbają nie tylko o materialne pozostałości po kardynale Stefanie Wyszyńskim, ale także o jego duchową spuściznę. Tutaj sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński przeżył najtrudniejszy rok swego internowania przez władze PRL i oddał się w Macierzyńską Niewolę Maryi, co było pierwszym krokiem w przygotowaniach Polski do obchodów Wielkiego Millennium Narodu Polskiego. Kapituła Nagrody podkreśla również otwarcie zgromadzenia na rodziny w duchu hasła wielkiego Prymasa „Rodzina Bogiem silna”. – W swoim przesłaniu, w kazaniach i modlitwach kard. Wyszyński nieustannie potwierdzał swoje hasło Rodzina Bogiem silna  – przypomina przewodniczący Kapituły ks. kan. mgr lic. Romuald Zapadka, asystent olsztyńskiego “Civitas Christiana”. Nagrodę odebrał ks. Wojciech Sokołowski MIC, przełożony wspólnoty i kustosz Sanktuarium w Stoczku Klasztornym.

Kierowanie się społecznym nauczaniem Kościoła w wieloletniej aktywności samorządowej, to motyw uhonorowania drugiego z laureatów tej edycji Nagrody – Tomasza Andrukiewicza, prezydenta Miasta Ełku, który w swoich działaniach realizuje ideę dobra wspólnego oraz skutecznie pracuje na rzecz ełckich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, jako fundamentu życia społecznego. Przy prezydencie Andrukiewiczu działa m.in. Rada ds. Rodzin i Rada Senioralna. Podkreśla się jego otwartość na ekonomię społeczną, dzięki której w Ełku zjawiają się coraz nowe pomysły na działalność ekonomiczną. W roku 2013 Rada Miasta ustanowiła św. Jana Pawła II patronem Ełku.

Uroczystość wręczenia XVII edycji Nagrody odbyła się w bazylice NMP Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym. Rozpoczął ją przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie, Zbigniew Połoniewicz, witając przybyłych gości, w tym laureatów Nagrody oraz członków Kapituły. Obecni byli także m.in.: przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Maciej Szepietowski, dziekan lidzbarski ks. kan. Jerzy Rożentalski, starosta lidzbarski Jan  Harhaj, wójt gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk, wójt gminy Piecki Agnieszka Kurczewska, członkowie „Civitas Christiana” ze wszystkich Oddziałów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Galę uświetnił występ Teatru Rapsodycznego z Ostródy pod kierunkiem Marii Krystyny Andrzejewskiej.

Mszy św. przewodniczył kustosz Stoczka, ks. Wojciech Sokołowski MIC. Koncelebransi: ks. kan. Romuald Zapadka i ks. kan. Jerzy Rożentalski / fot. A. Taborski

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Wojciech Sokołowski MIC, a homilię wygłosił ks. kan. Romuald Zapadka, asystent kościelny Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie i przewodniczący Kapituły Nagrody.

Patron Nagrody – Michał Lengowski (1873-1967) – etnograf, działacz społeczny i poeta. Życie rodzinne (miał szóstkę dzieci) nie przeszkadzało mu w pracy społecznej, kulturalnej i politycznej. Z ramienia Polskiej Rady Ludowej dla Warmii był delegatem na Zjazd Dzielnicowy w Poznaniu, został prezesem Towarzystwa Ludowego, był mężem zaufania podczas plebiscytu w 1920 roku, dwukrotnie bez powodzenia startował do poniemieckiego i pruskiego parlamentu w Berlinie. Jednocześnie pisał, tworzył, gromadził wokół siebie środowiska polskich Warmiaków.

Po wojnie został sekretarzem Polskiego Komitetu Narodowościowego w Olsztynie, członkiem Instytutu Mazurskiego,  współpracownikiem Państwowego Instytutu Sztuki, prezesem Klubu Literackiego w Olsztynie, a z czasem pierwszym prezesem Oddziału Związku Literatów Polskich. Współpracował ze „Słowem” na Warmii i Mazurach, gromadził folklor, wciąż tworzył – nadal pisał wiersze: patriotyczne, religijne, okolicznościowe, satyryczne, w tym satyry polityczne, felietony, nagrywał warmińskie pieśni ludowe. Nawet własny życiorys napisał wierszem. Jego wiersze i teksty prozatorskie ukazały się w antologiach oraz w osobnych tomikach. Można powiedzieć: Człowiek Legenda. Pewnego rodzaju symbol regionu, w którym żył i bardzo twórczo działał.

Nagroda Regionalna jego imienia po raz pierwszy została przyznana w roku jego śmierci. Wręczana od tego czasu w cyklu dwu-trzy letnim, stanowiła uhonorowanie działalności wielu znakomitych osób i instytucji, w tym abp. Edmunda Piszcza, Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II, licznych naukowców, historyków, ludzi kultury oraz działaczy społecznych szczególnie zasłużonych w pracy na rzecz rodziny. Obecnie Nagroda im. Michała Lengowskiego wręczana jest co dwa lata przez Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie.

Andrzej Taborski /M. Kluczyński

fot. Piotr Patejuk

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Agnieszka Kurczewska #civitas christiana #działalność społeczna #Jan Harhaj #KNS #ks. Wojciech Sokołowski MIC #księża marianie #Maciej Szepietowski #Maria Krystyna Andrzejewska #Mazury #Nagroda Michała Lengowskiego 2015 #nauczanie społeczne Kościoła #Powiśle #prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz #samorząd #Teatr Rapsodyczny z Ostródy #Tomasz Nakielski #Warmia #Wiesław Tkaczuk
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej