W Radomiu odbył się VIII Tydzień Społeczny

2015/10/21

W 1979 r. w Krakowie, św. Jan Paweł II apelował do rodaków, aby „całe duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”. Jak dziś postrzegamy jego nauczanie?, czy potrafimy żyć według jego wskazań? – na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy VIII Tygodnia Społecznego, który od 27 września do 1 października odbywał się w Radomiu.

Hasło towarzyszące tegorocznym spotkaniom -„Dziedzictwo św. Jana Pawła II w życiu społecznym” – pokazało, że duchowy testament, który pozostawił nam papież Polak jest ogromny, jednocześnie ciągle zbyt mało realizowany.

Zgodnie z tradycją, Tydzień Społeczny zainaugurowała Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej. W homilii hierarcha podkreślił, że Jan Paweł II troszczył się, aby współczesny człowiek potrafił łączyć wiarę i rozum. – Pokazał horyzonty ludzkiego działania, umysłu, serca i ducha. Troszczył się o to, aby w Polsce żyli ludzie sumienia potrafiący prawidłowo korzystać z wolności zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym – zaznaczył.

Ubogacająca homilia była wstępem do szeregu spotkań, a w pierwszym z nich gościem była red. Brygida Grysiak. Zachwyciła swoją skromnością, a jednocześnie dała świadectwo, że w wielkim świecie mediów można, a nawet należy pozostać wiernym Chrystusowi. Wspominała, jak wyglądała jej praca w szczególnym czasie, kiedy kończyła się ziemska wędrówka świętego papieża. Wyjaśniła, dlaczego najbardziej lubił wtorki i jak powstawały jej książki o św. Janie Pawle II.

Rola, jaką odegrał Papież Polak w historii naszego kraju jest ogromna. W kolejnym dniu Tygodnia Społecznego mówił o niej prof. Andrzej Nowak. Historyk zwrócił uwagę, że patriotyzmu, przywiązania do ojczyzny, a także postrzegania jej dziejów Jan Paweł II nauczył się w domu i w przedwojennej szkole. – Jan Paweł II po latach, gdy przyjeżdżał do Polski, był takim Królem-Duchem z dramatu Słowackiego zmagającym się o rząd naszych dusz – podkreślił przybliżając postacie grane przez Karola Wojtyłę w Teatrze Rapsodycznym.

Tego samego wieczoru swój wykład wygłosił prof. Zdzisław Krasnodębski, który mówił o filozofii politycznej św. Jana Pawła II. Mówił o tym nie tylko jako naukowiec, ale także osoba czynnie zaangażowana w działalność polityczną.

Wielkie emocje wywołała dyskusja polityków, która odbyła się trzeciego dnia Tygodnia Społecznego. Wzięli w niej udział: wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska (PO), wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) oraz posłowie Beata Kempa (SP) i Stanisław Kalemba (PSL). Spotkanie to pozwoliło zestawić stanowiska przedstawicieli różnych partii politycznych z nauczaniem św. Jana Pawła II. Wstępem do burzliwej debaty był wykład dominikanina o. Macieja Zięby. Zakonnik przypomniał etyczny fundament demokracji według św. Jana Pawła II. Wskazywał na chrześcijańskie korzenie Europy, która aby przetrwać powinna być im wierna.

Kolejnego dnia prof. Michał Królikowski mówił o polityce widzianej oczami św. Jana Pawła II. Wskazał na cztery istotne elementy papieskiego nauczania: konieczność budowania demokracji opartej na prawdzie i wolności, rozwijanie cnoty obywatelskiej, konieczność obrony i dbałość o poszanowanie godności osoby ludzkiej oraz wierności tożsamości katolickiej wśród osób pełniących funkcje publiczne.

Zwieńczeniem Tygodnia Społecznego była projekcja filmu „Szukałem Was…” w reżyserii Jarosława Szmidta.

W całym tysiącletniej historii Polski jesteśmy jedynym takim pokoleniem, które miało łaskę być świadkiem pontyfikatu papieża Polaka. Ten wielki dar jest nie tylko powodem do wdzięczności, ale jest zobowiązaniem byśmy byli godni tego daru, byśmy to ogromne dziedzictwo, które św. Jan Paweł II nam zostawił przenosili w przyszłość – zaznaczył ks. kan. dr Andrzej Jędrzejewski, główny organizator Tygodnia Społecznego, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej i proboszcz parafii pw. św. Stefana w Radomiu. Jak dodał, naszym zadaniem jest nieustanne powracanie do papieskiego nauczania.

VIII Tydzień Społeczny odbywał się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata. Organizatorami byli Księża Filipini, Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. JE ks. bp Henryk Tomasik.

Iza Kozłowska

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akcja katolicka #Beata Kempa #bp Henryk Tomasik #Brygida Grysiak #civitas christiana #Elżbieta Radziszewska #film Szukałem was #Jan Paweł II #Jarosław Szmidt #nauczanie społeczne #PIS #PO #SP #Stanisław Kalemba #Stanisław Karczewski #VIII Tydzień Społeczny w Radomiu
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej